Jak wyczyścić RAM w telefonie – poradnik
Współczesne smartfony oferują pojemność RAM-u, która całkowicie wystarczy do komfortowej pracy. Mimo to, wielu użytkowników decyduje się na używanie narzędzi, które służą czyszczeniu zasobów pamięci operacyjnej. Jak wyczyścić RAM w smartfonie i czy warto to robić?
Czasy, w których smartfony oferowały 1 GB pamięci RAM, to już zamierzchła przeszłość. Obecnie, nawet budżetowe modele z Androidem na pokładzie oferują przyzwoite 3 GB lub nawet 4 GB. W klasie średniej, standardem jest 6 GB lub 8 GB, a wśród flagowców coraz częściej można spotkać urządzenia z 12 GB pamięci RAM. iPhone’y to zupełnie inna historia, bo system iOS słynie ze świetnej optymalizacji i z mistrzowskiego zarządzania zasobami, więc w tym przypadku nawet 3 GB należy uznać za bardzo dobrą wartość. Mimo że nowe smartfony pozwalają na dużo, część użytkowników woli wyczyścić pamięć, niż polegać na decyzjach systemowych.
Czyszczenie pamięci RAM w telefonach z Androidem
Właściwie każdy producent oferuje zestaw narzędzi, wśród których znajduje się też cleaner pamięci RAM. Rzecz w tym, że takie aplikacje noszą różne nazwy i są „zaszyte” w różnych obszarach interfejsu. Z tego względu, nie da się wskazać jednej ścieżki dostępowej. Nie jest to duży problem, bo przy odrobinie cierpliwości, każdy użytkownik bez trudu znajdzie to narzędzie.
Warto jednak podkreślić, że w smartfonach z Androidem istnieje jeszcze jedna możliwość wyczyszczenia RAMU-u. Wystarczy rozwinąć menu wielozadaniowości, a następnie – tapnąć przycisk zamykający wszystkie aplikacje (lub zamknąć tylko wybrane programy).
Inna możliwość – uruchom ponownie swój smartfon. W wyniku takiego działania, „zabite” zostaną wszystkie procesy odbywające się w tle.
Poniżej przedstawiamy przykład optymalizacji dostępny „od ręki” w telefonie marki Samsung: Pielęgnacja urządzenia => Pamięć RAM => Czyść teraz.
Czyszczenie pamięci RAM w iPhone’ach
W przypadku smartfonów z logo nadgryzionego jabłka, procedura jest nieco bardziej skomplikowana. Zanim będziemy mogli wyczyścić RAM, musimy jednorazowo aktywować AssistiveTouch. Otwieramy aplikację Ustawienia, wybieramy opcję Dostępność, a w sekcji Ruch i motoryka – Dotyk. Następnie, włączamy AssistiveTouch.
Teraz pozostaje nam wrócić do sekcji Ogólne w aplikacji Ustawienia i zjechać na sam dół ekranu. Znajdziemy tam opcję Wyłącz. Po jej wybraniu, naciskamy i przytrzymujemy przycisk Początek. Po chwili, ekran zgaśnie i pojawi się prośba o odblokowanie urządzenia. Ta procedura wyczyści pamięć RAM i skasuje wszystkie pliki tymczasowe.
Czy warto czyścić RAM w telefonie?
Odpowiadając na postawione wyżej pytanie – nie. Obecnie, nawet Android nauczył się poprawnego zarządzania zasobami pamięci operacyjnej. System jest na tyle inteligentny, że w sytuacji, w której potrzebna będzie większa przestrzeń, sam usunie najstarsze lub najmniej ważne procesy. Czyszczenie RAM-u nie przynosi zatem żadnego pozytywnego efektu, za to przekłada się na zwiększone drenowanie baterii. Wynika to z faktu, że uruchomiając aplikację, która wcześniej została usunięta z zasobów pamięci operacyjnej, system musi wczytać ją na nowo, a to wiąże się ze zwiększonym poborem energii.
Nie polecamy instalowania aplikacji do czyszczenia RAM-u, które pochodzą od nieznanych deweloperów. Pod pozorem takich narzędzi, do sklepu Google Play często przemycane jest złośliwe oprogramowanie.