Jak wyczyścić RAM w telefonie – poradnik

Szczęśliwa dziewczyna ze smartfonem

Współczesne smartfony oferują pojemność RAM-u, która całkowicie wystarczy do komfortowej pracy. Mimo to, wielu użytkowników decyduje się na używanie narzędzi, które służą czyszczeniu zasobów pamięci operacyjnej. Jak wyczyścić RAM w smartfonie i czy warto to robić?

Czasy, w których smartfony oferowały 1 GB pamięci RAM, to już zamierzchła przeszłość. Obecnie, nawet budżetowe modele z Androidem na pokładzie oferują przyzwoite 3 GB lub nawet 4 GB. W klasie średniej, standardem jest 6 GB lub 8 GB, a wśród flagowców coraz częściej można spotkać urządzenia z 12 GB pamięci RAM. iPhone’y to zupełnie inna historia, bo system iOS słynie ze świetnej optymalizacji i z mistrzowskiego zarządzania zasobami, więc w tym przypadku nawet 3 GB należy uznać za bardzo dobrą wartość. Mimo że nowe smartfony pozwalają na dużo, część użytkowników woli wyczyścić pamięć, niż polegać na decyzjach systemowych.

Czyszczenie pamięci RAM w telefonach z Androidem

Właściwie każdy producent oferuje zestaw narzędzi, wśród których znajduje się też cleaner pamięci RAM. Rzecz w tym, że takie aplikacje noszą różne nazwy i są „zaszyte” w różnych obszarach interfejsu. Z tego względu, nie da się wskazać jednej ścieżki dostępowej. Nie jest to duży problem, bo przy odrobinie cierpliwości, każdy użytkownik bez trudu znajdzie to narzędzie.

Zamknij wszystkie aplikacje

Zamknij wszystkie aplikacje

Warto jednak podkreślić, że w smartfonach z Androidem istnieje jeszcze jedna możliwość wyczyszczenia RAMU-u. Wystarczy rozwinąć menu wielozadaniowości, a następnie – tapnąć przycisk zamykający wszystkie aplikacje (lub zamknąć tylko wybrane programy).

Inna możliwość – uruchom ponownie swój smartfon. W wyniku takiego działania, „zabite” zostaną wszystkie procesy odbywające się w tle.

Poniżej przedstawiamy przykład optymalizacji dostępny „od ręki” w telefonie marki Samsung: Pielęgnacja urządzenia => Pamięć RAM => Czyść teraz.

Czyszczenie pamięci RAM w iPhone’ach

W przypadku smartfonów z logo nadgryzionego jabłka, procedura jest nieco bardziej skomplikowana. Zanim będziemy mogli wyczyścić RAM, musimy jednorazowo aktywować AssistiveTouch. Otwieramy aplikację Ustawienia, wybieramy opcję Dostępność, a w sekcji Ruch i motoryka – Dotyk. Następnie, włączamy AssistiveTouch.

Teraz pozostaje nam wrócić do sekcji Ogólne w aplikacji Ustawienia i zjechać na sam dół ekranu. Znajdziemy tam opcję Wyłącz. Po jej wybraniu, naciskamy i przytrzymujemy przycisk Początek. Po chwili, ekran zgaśnie i pojawi się prośba o odblokowanie urządzenia. Ta procedura wyczyści pamięć RAM i skasuje wszystkie pliki tymczasowe.

Czy warto czyścić RAM w telefonie?

Odpowiadając na postawione wyżej pytanie – nie. Obecnie, nawet Android nauczył się poprawnego zarządzania zasobami pamięci operacyjnej. System jest na tyle inteligentny, że w sytuacji, w której potrzebna będzie większa przestrzeń, sam usunie najstarsze lub najmniej ważne procesy. Czyszczenie RAM-u nie przynosi zatem żadnego pozytywnego efektu, za to przekłada się na zwiększone drenowanie baterii. Wynika to z faktu, że uruchomiając aplikację, która wcześniej została usunięta z zasobów pamięci operacyjnej, system musi wczytać ją na nowo, a to wiąże się ze zwiększonym poborem energii.

Nie polecamy instalowania aplikacji do czyszczenia RAM-u, które pochodzą od nieznanych deweloperów. Pod pozorem takich narzędzi, do sklepu Google Play często przemycane jest złośliwe oprogramowanie.