telefonki w reku

3 wskazówki które poprawią bezpieczeństwo smartfona

Na użytkowników Internetu czekają rozmaite niebezpieczeństwa, od phishingu, poprzez wyrafinowane wirusy przejmujące kontrolę nad urządzeniem, aż po trojany, które szpiegują użytkowników i wyprowadzają cenne informacje z urządzenia. Czy można używać bezpiecznie smartfona w dzisiejszych czasach? Można! W tym artykule przedstawimy 3 wskazówki, dzięki którym będziesz wiedział czego unikać.

Aktualizuj oprogramowanie

Nie ma nic gorszego od zdezaktualizowanych programów. To w większości nieaktualne programy stanowią poważną lukę bezpieczeństwa, która może zostać wykorzystana do przejęcia kontroli nad telefonem lub co gorsze kradzieży danych ze smartfona. Ustaw sprawdzanie aktualizacji co 1-2 dni i jeśli tylko coś nowego pojawi się, aktualizuj aplikacje. Usługa Google Play jest wyposażona w mechanizmy auto-aktualizacji, gorzej jest z oprogramowaniem firm trzecich, tutaj często będzie trzeba sprawdzać aktualizacje na własną rękę lub poprzez zewnętrzne portale z oprogramowaniem, jednak zachowaj czujność!

Rootowanie telefonu

Świetna sprawa, rootowanie telefonu! Niestety dla włamywaczy to również doskonała wiadomość. Gdy Twój telefon jest zrootowany wprawdzie oferuje znacznie większe możliwości (szczególnie zaawansowani użytkownicy będą wiedzieli jak roota wykorzystać), ale również stanowi zagrożenie dla niedoświadczonych użytkowników. Niestety telefony zrootowane są odrobinę podatniejsze na ataki, wynika to głównie przez niewiedzę początkujących użytkowników, którzy w zasadzie zrotowali telefon bo było to modne lub kolega namówił. Prawda jest taka, że rootowanie jest dla użytkowników, którzy wiedzą czego chcą i którzy posiadają wiedzę w zakresie obsługi systemu Android i aplikacji. Jeżeli jesteś początkujący odpuść sobie rootowanie, nawet gdy kolega bądź koleżanka namawia na roota.

Stosuj blokady ekranu i aplikacji

Stosuj metodę ograniczonego zaufania. Nie pozostawiaj telefonu samego sobie, jeśli już to wcześniej zastosuj blokadę ekranu. W przypadku, gdy z Twojego smartfona może korzystać więcej osób, warto również zastosować blokadę niektórych aplikacji – szczególnie tych zaawansowanych, przy których niedoświadczony użytkownik posługując się nimi może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Stosuj oprogramowanie zabezpieczające, które pozwoli ustawić kod dostępu do wybranych aplikacji. Wtedy żadna niepowołana osoba nie będzie mogła uruchomić wybranych aplikacji.

One thought on “3 wskazówki które poprawią bezpieczeństwo smartfona

  1. Dzieki za poradnik! Od siebie dodam ze nie warto instalowac zbyt wielu programow bo z czasem przy aktualizacjach pogarszaja calego androida widac to pozniej w benchmarkach w antuntu i innych.

Comments are closed.