Jak odzyskać dane z telefonu z uszkodzonym ekranem? Dwie niezawodne metody
Ekran smartfona jest jednym z jego najważniejszych elementów. To właśnie ten podzespół odpowiada za wyświetlanie treści i nawigowanie w menu, przeglądarce internetowej i pozostałych aplikacjach. Poważne uszkodzenie wyświetlacza czyni smartfon bezużytecznym, ale co z danymi, które przechowujemy w jego pamięci? Bez obaw, można je odzyskać, nawet w sytuacji, gdy urządzenie nie reaguje na dotyk.
We współczesnych smartfonach, ekran pokrywa ponad 90 procent frontu. Mimo że chroni go wytrzymałe szkło, uszkodzenie tak dużej powierzchni nie stanowi problemu. Wystarczy upuścić „słuchawkę” na tyle niefortunnie, że wielka tafla uderzy o twarde podłoże. „Pół biedy”, jeżeli w wyniku upadku pęknie tylko szkło. Niestety, praktyka pokazuje, że taki wypadek zazwyczaj skutkuje uszkodzeniem digitizera – elementu rozpoznającego dotyk, który realizuje obsługę smartfona. W jaki sposób odzyskać dane, gdy spełni się czarny scenariusz?
Debugowanie USB
Najprostszą metodą jest podłączenie smartfona do komputera. Aby jednak można było przenieść dane między urządzeniami, konieczne jest potwierdzenie nawiązanego połączenia na ekranie telefonu. Tutaj z pomocą przychodzi nam debugowanie USB. Po aktywowaniu tej opcji, smartfon będzie łączył się z zaufanym komputerem w sposób otwarty, a użytkownik będzie mógł bez przeszkód przenieść wszystkie zdjęcia i inne pliki na dysk twardy.
Należy jednak pamiętać, że ta metoda zadziała nawet gdy nie jesteśmy w stanie odczytać żadnych informacji na wyświetlaczu, ale jest dedykowana wyłącznie przezornym, którzy aktywowali debugowanie USB jeszcze przed uszkodzeniem urządzenia. Co jednak zrobić, jeżeli nie mamy możliwości nawiązania otwartego połączenia z komputerem?
Kontroler zewnętrzny
Tutaj z pomocą przychodzi nam druga metoda – podłączenie zewnętrznego kontrolera do smartfona, czyli w tym przypadku myszki komputerowej. Możemy to zrobić na dwa sposoby: przez Bluetooth (oczywiście jeżeli myszka obsługuje taką łączność) lub za pośrednictwem przewodu/przejściówki USB OTG.
Pierwszy sposób jest naturalnie wygodniejszy, ale zadziała wyłącznie wtedy, gdy dana mysz już wcześniej była łączona ze smartfonem, który uległ uszkodzeniu. Wynika to z faktu, że przy nawiązywaniu pierwszego połączenia z urządzeniem Bluetooth, konieczne jest wpisanie kodu potwierdzającego. Jeżeli ekran nie reaguje na dotyk, nie będziemy mogli tego zrobić.
Nic straconego, bo myszkę do smartfona podłączymy też w sposób analogowy. Potrzebujemy do tego specjalnej przejściówki OTG (w formie kabla lub kostki) – z jednej strony zakończonej wejściem USB-C/micro USB (zależnie od tego, w jakie złącze wyposażony jest smartfon), a z drugiej – standardowym gniazdem USB. Gdy połączymy oba urządzenia, na ekranie smartfona pojawi się kursor, a użytkownik będzie mógł nawigować w menu dokładnie tak samo, jak po interfejsie desktopowego systemu operacyjnego.
Gdy już odzyskamy kontrolę nad urządzeniem, będziemy mogli przenieść dane do chmury (najwygodniejsza opcja to wykonanie kopii zapasowej), na inny telefon lub do komputera.