Jak przenieść dane z iPhone na iPhone, czyli konfigurujemy nowy telefon

iPhone na biurku

Mówi się, że Apple to nie marka, a styl życia. Faktem jest, że większość osób, które raz kupiły dowolne urządzenie z logo nadgryzionego jabłka, dochowuje wierności amerykańskiemu producentowi. Dotyczy to zwłaszcza użytkowników iPhone’ów. Kupiłeś nowszy model i zastanawiasz się jak przenieść dane z poprzedniego? To prostsze, niż myślisz.

Mówi się, że największą siłą Apple jest ekosystem, jaki tworzą poszczególne urządzenia. Rzeczywiście, wystarczy zalogować się na iMacu lub innym komputerze z portfolio amerykańskiego producenta, by ten błyskawicznie nawiązał kontakt z pozostałymi sprzętami Apple, które posiada dany użytkownik. Wszystko działa stabilnie i bezproblemowo, obce są tu problemy z połączeniem, synchronizacją lub przesyłaniem danych. Spójrzmy prawdzie w oczy, o takim komforcie, użytkownicy Androida mogą tylko pomarzyć, nawet jeżeli uwzględnimy fakt, że „zielony robocik” od pewnego czasu „romansuje” z systemem Windows. Warto pamiętać, że dopracowany ekosystem Apple ułatwia też przenoszenie danych przy zmianie telefonu na nowszy. Jak tego dokonać? Użytkownik ma do wyboru kilka opcji.

Quick Start

Podstawowym narzędziem do migracji z iPhone’a na iPhone’a jest obecnie narzędzie Quick Start, udostępnione wraz z systemem iOS 11. Wszystko, co trzeba zrobić, to zbliżyć do siebie oba urządzenia, potwierdzić Apple ID i sparować smartfony poprzez zeskanowanie animacji. Gdy proces dobiegnie końca, użytkownik będzie musiał skonfigurować blokadę biometryczną (Touch ID lub Face ID). Przesyłanie danych odbywa się z pominięciem iCloud, czyli jest realizowane w trybie offline. Pamiętaj, ta metoda wymaga, aby oba urządzenia (stare i nowe) były blisko siebie, na obu musi być włączona łączność Bluetooth i oba muszą działać w oparciu o system iOS 11 lub nowszy.

produkty Apple

iCloud

Kolejny sposób przenoszenia danych nie wymaga nawet zbliżania obu urządzeń. Użytkownik musi tylko wykonać backup danych na smartfonie, który ma zamiar przestać używać (zachęcamy do regularnego tworzenia kopii zapasowych, gdyż takie działanie chroni użytkownika przed utratą cennych danych). Gdy proces dobiegnie końca, trzeba włączyć nowy smartfon i połączyć go z siecią Wi-Fi. Podczas wykonywania wstępnej konfiguracji, dojdziemy do ekranu Aplikacje i dane. Wybieramy przycisk Odtwórz z archiwum iCloud. Po zalogowaniu w usłudze, system automatycznie pobierze dane i wykona dalszą konfigurację.

iTunes lub Finder

Ostatnia procedura także przywraca dane i zakupione treści, ale do ich przeniesienia użyjemy innej aplikacji. Gdy w trakcie konfigurowania smartfona dojdziemy do ekranu Aplikacje i dane, wybieramy opcję Odtwórz z Maca lub PC. Teraz musimy podłączyć nowy telefon do komputera, na którym wykonany został backup. Następnie otwieramy iTunes lub Findera i wybieramy urządzenie, na którym chcemy przywrócić dane. Kolejnym krokiem jest wybranie opcji Odtwórz backup. Po upewnieniu się, że przywracamy aktualną wersję kopii zapasowej, potwierdzamy wybór. Reszta odbywa się automatycznie. Gdy proces dobiegnie końca, będziemy mogli dokończyć konfigurację nowego iPhone’a.