Jak sprawdzić rozdzielczość telefonu lub jak zmienić rozdzielczość

używa smartfona na zielonym tle

Ekran telefonu jest jego kluczowym elementem. Wybierając nowy telefon zaawansowani użytkownicy patrzą na różnego typu parametry, od tych wydajnościowych (CPU, GPU, pamięć RAM), poprzez typ matrycy ekranu (LCD, OLED, AMOLED), przekątną (wielkość ekranu), rozdzielczość, zagęszczenie pikseli, aż po parametry typowo przydatne w fotografii cyfrowej.

Ogólnie panuje przekonanie, że czym większa przekątna ekranu, tym jakość wyświetlanego obrazu musi być większa, niestety nie jest to prawdą, albowiem w grę wchodzą również inne czynniki, jak wspomniana w tytule rozdzielczość ekranu telefonu.

Czym jest rozdzielczość ekranu

Rozdzielczością ekranu to inaczej liczba pikseli, która możliwa jest do wyświetlenia na danym ekranie i przy aktualnych warunkach (ustawieniach). Rozdzielczość określana jest przez liczbę wyświetlanych pikseli w poziomie i pionie. Z kolei pikselem jest pojedynczy punkt na ekranie, najczęściej w postaci kwadratu lub prostokąta. W zależności od możliwości urządzenia mobilnego, rozdzielczość ekranu może być zmienna lub ustawiona na stałe przez użytkownika. Rozdzielczość jest jednym z głównych elementów decydujących o jakości wyświetlanego obrazu. O parametrach obrazu wpływających na jakość wyświetlanego obrazu opowiemy szczegółowo przy okazji innego poradnika.

Jak sprawdzić aktualną rozdzielczość ekranu telefonu

Sprawdzenie rozdzielczości ekranu na ogół jest różne, w zależności od zastosowanej nakładki na czystego Androida. Producenci mogą stosować własne dodatki, które ułatwiają lub utrudniają poznanie faktycznej rozdzielczości urządzenia.

W telefonach marki Huawei, na Androidzie od 8 w górę, rozdzielczość ekranu sprawdzimy poprzez: Ustawienia => System => Informacje o urządzeniu.

Rozdzielczość ekranu na Androidzie

Rozdzielczość ekranu na Androidzie

Natomiast w tym miejscu poznamy informację o maksymalnej możliwej do zastosowania rozdzielczości. To że tutaj widnieje najwyższa możliwa rozdzielczość ekranu, nie oznacza to jeszcze, że nasz smartfon korzysta właśnie z tego ustawienia.

Dla przykładu, w jednym z telefonów Huawei, aby sprawdzić prawdziwą rozdzielczość ekranu musimy wejść w Ustawienia, a następnie Wyświetlacz => Rozdzielczość ekranu. Oczywiście w tym miejscu również możemy zmienić rozdzielczość.

W zależności od posiadanego modelu możemy mieć 2 lub 3 opcje do wyboru: HD+, FHD+, QHD/WQHD+. Na zrzucie telefon z ustawieniami w najniższej dostępnej rozdzielczości HD+ (1496×720). Aktualnie wybrana lub podświetlona opcja to bieżąca rozdzielczość ekranu.

Jeżeli w telefonie nie ma opcji Rozdzielczość ekranu, bardzo możliwe, że producent nie przewiduje zmiany rozdzielczości dla danego modelu telefonu.

W telefonach Samsung procedura zmiany rozdzielczości ekranu jest analogiczna jak wyżej. Jeżeli tylko mamy do dyspozycji w ustawieniach opcję rozdzielczości ekranu, możemy bez problemu ją zmodyfikować.

Czasami, aby sprawdzić faktyczną rozdzielczość ekranu można skorzystać ze stron internetowych, jednakże tego typu detektory są bardzo zawodne i w wielu przypadkach podają wartości, które mijają się ze stanem faktycznym. Wchodząc na takie strony z urządzenia mobilnego uważaj! Zdarza się, że jest na nich zainstalowane złośliwe oprogramowanie, które może Ciebie nakłaniać do instalowania niebezpiecznych aplikacji lub przejścia do stron, które mogą próbować wyłudzić dane.

Którą rozdzielczość wybrać?

Jeżeli nasz telefon oferuje zmianę rozdzielczości, to który wariant wybrać zależy od nas samych. Niższa rozdzielczość, to nieco mniejsze zużycie energii, więc jeśli zależy nam na przedłużeniu czasu pracy na baterii, można wybrać mniejszą rozdzielczość ekranu.

Z kolei, jeżeli chcemy cieszyć się obrazem w najlepszej dostępnej jakości, powinniśmy korzystać z najwyższej dostępnej opcji, niestety kosztem czasu pracy na baterii.

Co z inteligentną zmianą rozdzielczości? Mówiąc wprost, w praktyce to ustawienie nie sprawdza się za dobrze. Powoduje większe zużycie baterii i jeżeli posiadamy słabszy telefon, również odczujemy to poprzez lagowanie. Ustawienia rozdzielczości najlepiej dawać na sztywno (wybór użytkownika), wówczas mamy pewność efektów, które chcemy uzyskać tj. najwyższa jakość czy dłuższy czas pracy na baterii.

Optymalnym rozwiązaniem może być zastosowanie rozdzielczości ekranu rekomendowanej przez producenta urządzenia. Oczywiście finalnie i tak decyzja należy do każdego użytkownika.

Jeżeli jedziemy na wycieczkę i chcemy uzyskać jak najlepszy podgląd fotografowanych obiektów, możemy ustawić najwyższą dostępną rozdzielczość w telefonie. W tej sytuacji jednak nie zapomnij wziąć ze sobą powerbanku. Aplikacja aparatu jest jedną z najbardziej drenujących akumulator smartfona.