Połączenie VPN w Windows 10 – Jak ustawić VPN w Windows 10

VPN

Ochrona prywatności dla wielu użytkowników Windows 10 jest bardzo ważna, nic więc dziwnego, że decydują się na zastosowanie różnego typu zaawansowanych metod, w tym ustanowienia połączenia z siecią VPN.

VPN co to jest?

Zapewne zadajesz pytanie co to jest VPN? W dużym skrócie, VPN to sieć prywatna, w której dane przesyłane są zaszyfrowanym kanałem. Na swoim komputerze instalujesz aplikację do obsługi VPN tzw. klienta VPN, który następnie łączy się z serwerem oferującym usługę VPN. Dane na Twoim komputerze są szyfrowane specjalnym unikalnym kluczem kryptograficznym, na serwerze VPN dane są odszyfrowywane.

Co daje takie połączenie? Każdy kto śledzi Twój ruch w Internecie będzie miał dostęp do danych, ale w postaci zaszyfrowanej czyli inaczej mówiąc nieczytelnej. W praktyce, aby można było odczytać dane, trzeba posiadać klucz deszyfrujący, bez tego pozyskane dane będą bezużyteczne.

VPN zabezpiecza komunikację, ale również może oferować dodatkowe funkcje, jak na przykład blokowanie reklam i skryptów śledzących, czyli dzięki zastosowaniu sieci VPN możesz jeszcze bardziej ukryć się w sieci, sprawić, że Twój dostawca Internetu będzie o Tobie wiedział niewiele, podobnie jak administratorzy stron internetowych czy usług online. Aplikacja VPN pozwala także na połączenie z dowolnym serwerem VPN dostawcy usługi, a serwery mogą być zlokalizowane na całym świecie. Dzięki takiemu podejściu możesz błyskawicznie zmienić adres IP, odblokowując strony i usługi, które dostępne są wyłącznie dla użytkowników z określonego kraju.

schemat działania sieci VPN

Dużym atutem VPN są też możliwości w blokowaniu podejrzanych stron internetowych. Funkcje VPN pozwalające na eliminację stron malware stanowić będą dodatkową warstwę ochronną. Wprawdzie same przeglądarki internetowe oferują już takie możliwości, ale na poziomie VPN blokowanie powinno być sprawniejsze.

Zastosowanie VPN może poprawić komfort przeglądania stron, ponieważ jeżeli zastosujesz blokowanie reklam, to automatycznie strony będą się szybciej wczytywać. Oczywiście nie zawsze możesz to odczuć na swojej skórze, ponieważ dużo zależy od jakości serwera VPN. Jeśli decydujesz się na płatne znane rozwiązania, masz większe szanse na uzyskanie poprawy w czasach ładowania stron internetowych.

Darmowe VPN-y czy płatne?

Z darmowymi VPN-ami jest jeden problem – są przeładowane użytkownikami i wolne oraz… mogą zawierać reklamy serwowane przez usługodawcę VPN. Fajnie? Jeśli chcesz użyć VPN-a do zamaskowania swojego prawdziwego adresu IP, darmowy VPN powinien zdać egzamin, ale jeżeli chcesz faktycznie poprawić bezpieczeństwo i komfort korzystania z Internetu, nie lepiej zainwestować w coś komercyjnego? Wybór należy do Ciebie!

Aplikacja VPN na Windows 10

Manualne połączenie VPN w Windows 10 nie jest trudne, ale dużo lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnej aplikacji VPN. Na rynku mamy dużo dostawców, jeden z tańszych na rynku fajnie został opisany w recenzji Surfshark. Z innych znanych można wymienić NordVPN, który jak zerknąć na liczbę dostępnych serwerów jest największym dostawcą usług VPN na świecie, ale też obecny jest na rynku od wielu lat. To który serwer VPN wybrać zależy przede wszystkim od Twoich preferencji i możliwości finansowych. Tam gdzie to możliwe sugeruję wykupić okresy testowe lub zakupić usługę na 1 miesiąc i samodzielnie sprawdzić i porównać jakość poszczególnych VPN-ów.

Wybierając dostawcę usługi VPN dobrze jest zwrócić uwagę na ilość obsługiwanych urządzeń. Nieliczni dostawcy w ogóle nie ograniczają użycia, z kolei inni limitują wykorzystanie do kilku urządzeń, a czasem limity są uzależnione od planu abonamentowego, czym większy, tym więcej urządzeń.

Przy wyborze nie powinniśmy się kierować opiniami innych użytkowników, najlepiej samodzielnie przetestować, wtedy mamy pełny obraz sytuacji i doskonałe odniesienie jakości VPN, do naszego połączenia internetowego oraz urządzeń. Wiadomo, że w przypadku łączy światłowodowych połączenia będą bardziej stabilne i szybkie, z kolei sieci bezprzewodowe, w tym także komórkowe LTE, czy 5G będą miały gorsze wyniki, głównie z uwagi na ułomność samej technologii przesyłania danych – mowa oczywiście o zakłóceniach jak mgła, deszcz, zakłócenia wynikające ze stosowania urządzeń wytwarzających silne pole elektromagnetyczne, czy też nawet burze słoneczne, które jak wiemy mogą również zakłócać komunikację bezprzewodową.

To który VPN wybierzesz? Jeżeli masz swojego faworyta, podaj informację w komentarzu.

Jak ustawić VPN w Windows 10?

Ustawienie VPN w Windows 10 praktycznie sprowadza się do zainstalowania określonej aplikacji klienckiej i połączenia z serwerem VPN. Wszystko zostanie automatycznie skonfigurowane i będzie można cieszyć się z bezpiecznego szyfrowanego połączenia.

Oczywiście aplikacje VPN posiadają szereg funkcji, które można wykorzystać. Aby poznać konkretne ustawienia warto skorzystać z plików pomocy konkretnego dostawcy VPN. Informacje powinny być dostępne także na stronach internetowych usługodawcy.