Jak naprawić zalany telefon – kilka wskazówek
Sytuacja nie częsta ale jeżeli już dojdzie do zalania telefonu warto wiedzieć co zrobić, aby uratować zalany smartfon. Niestety wielu użytkowników po zalaniu telefonu podchodzi do tematu w niewłaściwy sposób, warto zapoznać się z naszymi wskazówkami i zastosować w praktyce. Oczywiście nikomu nie życzymy zalania smartfona, ale jak to mówią, przezorny zawsze ubezpieczony więc posiadanie odpowiedniej wiedzy w tym zakresie wskazane, tak na wszelki wypadek.
Na początek warto wiedzieć, że wiele współczesnych telefonów, szczególnie flagowców, posiada certyfikaty, które świadczą o odporności smartfona na wodę i pył. W urządzeniach z najwyższej półki cenowej możemy oczekiwać certyfikatu IP68 lub IP67. Smartfony z certyfikatami IP lepiej tolerują zalanie wodą, ale to nie oznacza, że nie mogą ulec uszkodzeniu w wyniku kontaktu z wodą lub kondensacji pary wodnej. Z każdym urządzeniem elektronicznym, czy z certyfikatem, czy bez, musimy obchodzić się z ostrożnością. Tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się nim jak najdłużej.
W zakresie ochrony przed wodą możemy wyróżnić także inne certyfikaty jak IP69K, który definiowany jest przez normę DIN 40050-9, MIL-STD-810G oraz IK08. Normy tego typu przynależą z reguły do smartfonów pancernych, które są użytkowane w ekstremalnych warunkach i muszą sprostać bardzo rygorystycznym wymaganiom stawianym przez zamawiających. Jak można zauważyć, smartfony pancerne nie są ani cienkie, smukłe, ani też nie piękne, mają być po prostu odporne i dostarczać określonych funkcjonalności. Kwestie urody odchodzą na dalszy plan.
Zalany telefon – wskazówka nr 1
Po zalaniu smartfona pierwsze co musimy zrobić to go wyłączyć. Później nie starajmy się go uruchamiać. Jeżeli smartfon był wyłączony podczas zalania, nie próbujmy go uruchamiać, aby sprawdzić, czy działa. Może wystąpić zwarcie i telefon zostanie poważnie uszkodzony, co będzie wiązało się wymianą całej płyty głównej, w wielu przypadkach taka operacja będzie bardzo droga i kompletnie nieopłacalna.
Zalany telefon – wskazówka nr 2
Jeżeli telefon pozwala na wyjęcie baterii, to kolejnym krokiem, który powinniśmy uczynić jest usunięcie tylnej pokrywy smartfona i wyjęcie baterii. Proszę jednak tę czynność wykonywać bardzo ostrożnie. Na stykach baterii może być woda lub para wodna, wyjęcie baterii musi nastąpić delikatnie. Podczas wyjmowania starajmy się także nie potrząsać telefonem, to nic nie da, a może spowodować zwarcie.
Zalany telefon – wskazówka nr 3
Telefon powinniśmy odstawić w miejsce, które pozwoli mu na samoczynne wyschnięcie. Nie przyśpieszajmy tego procesu np. poprzez użycie suszarki do włosów, czy wystawienie telefonu na promieniowanie słoneczne. Takie zabiegi mogą tylko pogorszyć sytuację. Telefon powinien po kilku godzinach wyschnąć samoczynnie. Pamiętać należy, żeby nie umieszczać telefonu obok źródeł ciepła np. kaloryferów, grzejników, jak również unikać zawilgoconych miejsc lub z daleka od urządzeń, które emitują parę wodną np. czajniki elektryczne, kuchenki itp. Niestety nawet, gdy smartfon w pełni wyschnie, nie możemy być pewni, że po uruchomieniu nie dojdzie do zwarcia i uszkodzenia urządzenia. Jeśli stać kogoś na oddanie zalanego telefonu do specjalistycznego serwisu, warto to zrobić, albowiem w serwisie będą dodatkowe możliwości szybkiego wysuszenia telefonu i sprawdzenia jego podzespołów oraz ewentualnej szybkiej naprawy.
Zalany telefon – wskazówka nr 4
Częstym błędem użytkowników jest podłączanie ładowarki do zalanego telefonu. Niestety jest to najgorsze możliwe podejście, ponieważ gniazdo jest niezabezpieczone przed wodą. Podłączając zasilanie możemy nieodwracalnie uszkodzić telefon.
Zalany telefon – wskazówka nr 5
Kiedy zalejesz smartfon postaraj się nie wpadać w panikę. Trzeba zareagować szybko, ale ze spokojem wykonać określone czynności, które mogą zwiększyć szansę na uratowanie telefonu.
Jak zabezpieczyć się przed zalaniem smartfona?
W poradnikach znajdziemy różnego typu wskazówki, jak np. zakup wodoodpornego etui. Prawda jest taka, że takie etui i tak nie zdaje egzaminu, w przypadku gdy smartfon wpadnie do wiaderka z wodą czy do morza (słonej wody), a co gorsze, gdy dojdzie do większego jego zanurzenia – kilkumetrowego. Etui wodoodporne może wspomóc jedynie przy padającym deszczu i mniejszych kontaktach z wodą.
Jeżeli chcesz zabezpieczyć telefon, możesz pokusić się o użycie wodoodpornej saszetki na telefon. Umieszczony w niej smartfon jest szczelnie chroniony, nawet gdy wpadnie do wody, ma większe szanse na przeżycie, ale oczywiście coś za coś. Saszetka utrudni szybkie skorzystanie z telefonu, na przykład w sytuacji, gdy będzie trzeba błyskawicznie wezwać pomoc.
Jeśli nasz smartfon jest „śliski”, a tak jest w wielu topowych modelach, można użyć jakiekolwiek etui silikonowe, dzięki temu będzie mniejsza szansa na wyślizgnięcie się smartfonu z ręki i wpadnięcia do wody. Pewny uchwyt smartfonu z dużym ekranem od zawsze był problemem, takiego etui można używać na co dzień. W przypadku upadku smartfona do wody nie zabezpieczy go, ale zmniejszy ryzyko wypadnięcia telefonu. Lepsza taka ochrona niż żadna.
Oczywiście najlepszym zabezpieczeniem byłoby kupienie smartfona, który posiadałby certyfikat zgodności z normą IP68. Warto jednak zwrócić uwagę na specyfikację normy według danego producenta telefonu, albowiem parametry głębokości, na która można zanurzyć smartfon bez efektów ubocznych mogą się od siebie różnić, a nadal będziemy mieli do czynienia z tą samą normą IP68. Detal, który jednak robi ogromną różnicę, również biorąc pod uwagę cenę takiego smartfona.