Jak odzyskać nagranie z dyktafonu na telefonie

System operacyjny Android jest tak skonstruowany, że w przypadku przypadkowego usunięcia nagrania z dyktafonu cały czas będzie możliwość jego odzyskania, albowiem usuwane są wyłącznie informacje o plikach, a nie same pliki, chyba że do ich usunięcia wykorzystano zewnętrzne aplikacje, które nadpisują przestrzeń zajmowaną przez aplikacje zerami, jedynkami lub innym patternem określonym przez użytkownika. W poradniku przedstawimy najpopularniejsze sposoby, na odzyskanie nagrania z dyktafonu na Androidzie, zaznaczając, że przedstawiona metoda działa w przypadku zapisu nagrań z dyktafonu na karcie pamięci.

Jak odzyskać nagranie z telefonu?

Odzyskiwanie plików multimedialnych z telefonu wbrew pozorom nie jest trudne, wystarczy kilka kroków i możemy cieszyć się z odzyskanych nagrań, a także innych plików. Do odzyskiwania użyjemy bezpłatnego narzędzia firmy Piriform, która jest także autorem świetnego narzędzia do czyszczenia CCleaner.

Aplikacja Recuva jest bardzo łatwa w obsłudze, ma podobną skuteczność do innego darmowego narzędzia TestDisk. Dzięki Recuva możemy odzyskać niemalże wszystkie pliki, które zostały usunięte w standardowy sposób. Warunek – pliki muszą być nienadpisane przez inne dane. W przypadku nadpisania plików, cały czas mogą one być do odzyskania, ale w tej sytuacji należy wykonać zaawansowaną analizę pliku, w celu ustalenia możliwości odzyskiwania. W tym poradniku zajmiemy się najprostszą metodą odzyskiwania nagrań – przy pomocy zautomatyzowanego skanu w programie Recuva.

Nagrania zazwyczaj są zapisywane na kartach pamięci, dlatego aby rozpocząć odzyskiwanie nagrań, pierwsze co musimy zrobić, to wyjąć kartę SD z telefonu i podpiąć ją do czytnika kart w laptopie lub komputerze. Jeżeli korzystamy z Windows 10, po podłączeniu karty, w oknie Ten komputer pojawi się dysk przypisany do Twojego urządzenia. Znajdują się na nim wszystkie dane użytkownika zapisane na karcie.

Jeżeli karta nie została poprawnie rozpoznana przez system, musisz wpierw ją przeskanować pod kątem błędów, za pomocą wbudowanego w system operacyjny Windows 10 narzędzia CheckDisk.

Gdy karta widoczna jest już w oknie Ten komputer, można uruchomić aplikację Recuva. Na ekranie głównym, z listy rozwijanej wybieramy literę dysku, pod którą widoczne są dane z karty. W przykładzie będzie to dysk E. Następnie klikamy Scan.

Skanowanie w poszukiwaniu usuniętych plików nagrań - Recuva

Skanowanie w poszukiwaniu usuniętych plików nagrań – Recuva

Lista odnalezionych nagrań na karcie pamięci

Lista odnalezionych nagrań na karcie pamięci

Po ukończeniu pracy, program wyświetli dostępne pliki do odzyskania, jeżeli na liście nie znajdziemy plików z rozszerzeniami wskazującymi na możliwe nagrania z dyktafonu, możemy włączyć opcję głębokiego skanowania. Aby to zrobić, wchodzimy kolejno w Options => zakładka Actions i zaznaczamy opcję Deep Scan.

Włączenie opcji Deep Scan w Recuva

Włączenie opcji Deep Scan w Recuva

Skanowanie z aktywną opcją Deep Scan może zająć kilkadziesiąt razy dłużej. Szacunkowo przy małych nośnikach do 16 GB pojemności, skanowanie może zająć około 15 minut.

Aby odzyskać pliki wystarczy zaznaczyć wybrane i kliknąć Recover, wskazując lokalizację zapisu odzyskanych plików. UWAGA! Zawsze zapisujemy pliki na innym dysku/nośniku, niż z tego, z którego odzyskujemy pliki. Pozwoli to uniknąć nadpisywania plików.

W ten prosty sposób można za pomocą Recuva odzyskać nagrania z dyktafonu, z karty pamięci. A co zrobić, gdy nagranie zostało zapisane w wewnętrznej pamięci telefonu? Na to też jest sposób! O tym jednak napiszemy w innych poradnikach.