Android zniknęła ikona telefonu – jak naprawić ikonkę telefonu

obsługa apek na telefonie

Użytkownicy urządzeń mobilnych borykają się z przeróżnymi problemami, jedne są mniejszego kalibru, inne można naprawić jedynie poprzez zresetowanie urządzenia. Niekiedy zdarza się, że problem stanowi brak ikony telefonu na ekranie głównym telefonu. Co w takiej sytuacji należy zrobić?

Wspomnianą usterkę można spotkać zazwyczaj po ponownym uruchomieniu systemu Android lub po instalacji dodatkowej aplikacji do obsługi wykonywania połączeń telefonicznych. Niestety najprostsze metody naprawy, czyli ponowne uruchomienie urządzenia nie przynoszą zwykle pozytywnego skutku. W takiej sytuacji musimy przeanalizować sytuację i punkt po punkcie wyeliminować możliwe przyczyny.

Błąd inicjowania karty pamięci, uszkodzona karta pamięci

Najpopularniejsza przyczyna jest związana z dodatkową aplikacją Telefon na Androidzie, gdy zostaje zainstalowana na karcie pamięci. Oczywiście są także sposoby, aby aplikacje systemowe przenieść z pamięci wewnętrznej na kartę pamięci, wówczas omawiany problem również może się pojawić.

Podczas uruchamiania telefon inicjuje kartę, jeżeli na tym etapie wystąpią jakiekolwiek błędy, to z pulpitu głównego poznikają ikony aplikacji, które były fizycznie zainstalowane na karcie pamięci. W przypadku błędów zainicjowania karty, w pasku powiadomień powinniśmy otrzymać stosowne powiadomienie. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się ponowne uruchomienie urządzenia z Androidem, jednak co zrobić, gdy karta cały czas nie jest prawidłowo inicjowana?

Po pierwsze, musimy ją wyjąć z urządzenia i podłączyć do laptopa lub komputera, w celu przeskanowania za pomocą systemowego narzędzia CheckDisk. Program znajdziemy w systemie Windows 10.

Po przejściu do Ten komputer, klikamy prawym przyciskiem myszy na widocznym dysku karty pamięci, po czym wybieramy z menu kontekstowego Właściwości. Następnie przechodzimy na zakładkę Narzędzia i w sekcji Sprawdzanie błędów wybieramy Sprawdź.

sprawdzanie błędów na karcie pamięci

Sprawdzanie błędów na karcie pamięci – Windows 10

Następnie klikamy Skanowanie i naprawa dysku. Już na tym etapie, okno sprawdzania może wyglądać odrobinę inaczej, jeżeli na karcie pamięci wykryto błędy.

Po przeskanowaniu nośnika, otrzymamy odpowiedni komunikat dotyczący aktualnego stanu operacji. W większości przypadków tą metodą udaje się naprawić błędy i karta po przełożeniu do telefonu nadaje się do dalszego użytkowania. Po prawidłowym zainicjowaniu karty w telefonie, ikonki powinny wrócić.

Alternatywna aplikacja do obsługi połączeń telefonicznych

Jeżeli instalowaliśmy alternatywną aplikację do połączeń telefonicznych, może tak się zdarzyć, że została ona całkowicie wyłączona, przez co ikona Telefon zniknęła z ekranu głównego. Aby naprawić problem wystarczy przejść do Ustawienia => Aplikacje => Aplikacje, na górze z listy rozwijanej zamiast Wszystkie aplikacje wybrać filtr Wyłączone. Teraz należy odszukać alternatywną aplikację Telefon, wejść w jej ustawienia i na ekranie Informacji o aplikacji wybrać „Włącz”. Po tej operacji ikona aplikacji powinna pojawić się automatycznie na ekranie głównym, jeżeli to nie nastąpiło, musimy samodzielnie dodać tam aplikację, przenosząc ikonkę Telefon z galerii aplikacji.

Wyłączona systemowa aplikacja Telefon

Podobna do powyższej sytuacja może czasem wystąpić na systemowej (wbudowanej) aplikacji Telefon. Aby naprawić sytuację postępujemy analogicznie do powyższego przypadku, z tą różnicą, że będąc na ekranie z listą aplikacji, wybieramy trójkropek, a następnie Pokaż procesy systemowe. Dalej postępujemy jak we wcześniejszym punkcie.

Wymienione w poradniku opcje naprawy to najpopularniejsze rozwiązania. Czasami problemy ze zniknięciem ikony telefonu dedykowane są dla konkretnego producenta lub nawet modelu telefonu. Jeżeli macie nierozwiązane problemy z apką Telefon na swoim urządzeniu, piszcie śmiało w komentarzach. Postaramy się pomóc w miarę możliwości.