Jak włączyć tryb programisty w telefonie z systemem Android?
O ile system iOS praktycznie nie pozwala swoim użytkownikom na wprowadzanie jakichkolwiek modyfikacji, to platforma sygnowana przez Google daje znacznie szersze możliwości w tym zakresie. Android pozwala na dotarcie do najgłębszych zakamarków kodu, jednak najpierw trzeba otworzyć stosowne drzwi. To pewnego rodzaju zabezpieczenie, które ma uchronić niedoświadczonych userów przed ryzykiem zbytniego „namieszania” w systemie. Jeżeli jednak aktywujemy tryb programisty, będziemy mogli wprowadzić bardziej lub mniej zaawansowane zmiany. Jak to zrobić? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.
Android jest platformą otwarto-źródłową. Oznacza to, że każdy deweloper może dowolnie modyfikować jej kod źródłowy i tworzyć w ten sposób własne dystrybucje popularnego systemu. Warto wiedzieć, że programistą może zostać każdy użytkownik smartfona pracującego pod kontrolą „zielonego robota”. Wystarczy tylko aktywować odpowiedni tryb.
Po co odblokowywać opcje programistyczne?
Nie jest tajemnicą, że odblokowanie rdzenia ustawień systemowych telefonu z Androidem na pokładzie daje ogromne możliwości w kwestii wprowadzania modyfikacji systemu. Nie trzeba jednak rootować urządzenia, by móc wprowadzić zaawansowane zmiany. Wystarczy tylko odblokować tryb programisty. Mówiąc o największych korzyściach, które wynikają z uzyskania nowych uprawnień, należy wskazać na zwiększenie wydajności smartfona. Tryb programisty daje nam możliwość ustawienia limitu procesów realizowanych w tle, ale to jeszcze nie wszystko. Jako programista systemu, możesz skrócić czas animacji lub nawet całkowicie je wyłączyć. Wszystko to przełoży się na płynniejszą pracę urządzenia. W tym trybie będziemy mogli też zdiagnozować problemy trapiące nasz telefon, nadać nowe funkcje przyciskom i wykonać zaawansowaną edycję powiadomień, które wysyłają nam poszczególne aplikacje, a to ledwie kilka przykładów z bardzo długiej listy.
Jak włączyć tryb programisty?
Włączenie trybu programisty jest bardzo łatwe, ale zaznaczamy – poszczególne kroki mogą być różne dla poszczególnych urządzeń (zależnie od stosowanej przez producenta nakładki systemowej). W pierwszej kolejności, musimy udać się do ustawień urządzenia. Szukamy sekcji Informacje o telefonie. Po jej otwarciu, szukamy pola zatytułowanego Numer kompilacji i naciskamy je minimum 7 razy (kolejne dotknięcia ekranu muszą następować szybko), aż na ekranie pojawi się informacja o włączeniu trybu programisty. Teraz, w sekcji System jest dostępna nowa podsekcja – Opcje programistyczne. Gotowe! Właśnie zostałeś programistą.