na mobile

Jak zabezpieczyć telefon przed inwigilacją?

Stale rosnąca popularność smartfonów stwarza niezwykle komfortową sytuację dla cyberprzestępców. Większość użytkowników nowoczesnych komórek nie zdaje sobie sprawy, że ich urządzenia są narażone na śledzenie i inwigilację. Jeżeli haker uzyska dostęp do danych znajdujących się w pamięci naszego urządzenia mobilnego, skutki mogą być bardzo poważne. Jak zabezpieczyć smartfon przed nieautoryzowanym dostępem i inwigilacją? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.

Telefony komórkowe już dawno temu przestały służyć wyłącznie do nawiązywania połączeń głosowych i wysyłania wiadomości tekstowych. Dla współczesnego użytkownika, smartfon stanowi pełnoprawną alternatywę dla komputera. W pamięci urządzeń mobilnych przechowujemy ważne dokumenty i notatki, prywatne i służbowe fotografie i wiadomości, także te, w których wymieniamy poufne informacje. Z poziomu smartfona logujemy się do kont bankowych, wirtualnych dysków i szeregu innych usług. Zupełnie przy okazji, nasze „smart-słuchawki” przez cały czas śledzą naszą lokalizację i w ten sposób tworzą kolejne niezwykle wrażliwe informacje. Nietrudno sobie wyobrazić, z jak poważnymi konsekwencjami przyjdzie nam się zmierzyć, gdy wszystkie te dane trafią w niepowołane ręce. Zatem, jak zabezpieczyć telefon przed inwigilacją? Zacznijmy od absolutnych podstaw.

Ustaw bezpieczną blokadę ekranu

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, że zdalne ataki hakerskie wcale nie stanowią największego zagrożenia. Wystarczy na chwilę spuścić telefon z oka, by ktoś niepowołany mógł dostać się do naszych poufnych danych. Aby temu zapobiec, wystarczy zabezpieczyć blokadę ekranu. Można to zrobić na kilka sposobów. Podstawowe zabezpieczenia to kod PIN lub wzór na ekranie. Warto jednak pamiętać, że obecnie nawet niedrogie smartfony są wyposażane w skaner linii papilarnych. Warto korzystać z tego udogodnienia, bo blokada biometryczna należy do najskuteczniejszych. Nie polecamy natomiast korzystania z systemu rozpoznawania twarzy, realizowanego przez frontową kamerę. Takie zabezpieczenie można bardzo łatwo oszukać.

Instaluj tylko sprawdzone aplikacje i używaj antywirusa

Użytkownicy smartfonów często sami sprowadzają na siebie zagrożenie, instalując aplikacje od nieznanych deweloperów i pochodzące z nieznanego źródła. Właśnie w ten sposób cyberprzestępcy najczęściej „podrzucają” nam złośliwe oprogramowanie. Rada? Tylko jedna – instaluj te apki, których naprawdę potrzebujesz i upewnij się, że stoi za nimi prawdziwe studio deweloperskie.

Nie zapomnij o konieczności instalacji programu antywirusowego. Pamiętaj jednak, że nie może to być dowolna apka. Dla wielu osób może to być niemałym zaskoczeniem, ale złośliwe oprogramowanie najczęściej jest przemycane do oficjalnych repozytoriów właśnie pod postacią antywirusów! Najbezpieczniejsze są programy wydawane przez firmy specjalizujące się w cyberbezpieczeństwie. Takie narzędzia są też najskuteczniejsze, choćby ze względu na regularne aktualizowanie bazy zagrożeń.

Trzymaj się z dala od publicznych sieci Wi-Fi

Obecnie, bezprzewodowy Internet jest dostępny w wielu miejscach, tworzących przestrzeń publiczną. Praktyka pokazuje jednak, że takie sieci nie są należycie zabezpieczone. Gdy połączysz się z jedną z nich, praktycznie wysyłasz zaproszenie cyberprzestępcy do przejęcia twoich danych. Jeżeli przez publiczną sieć łączysz się tylko ze stronami internetowymi, nic złego nie powinno się stać. Jeżeli jednak używasz ich do logowanie w mediach społecznościowych lub usługach finansowych, narażasz się na bardzo poważne kłopoty.

Nie używasz łączności Bluetooth? Więc wyłącz ją!

Bezprzewodowe peryferia stają się coraz popularniejsze. Praktyka pokazuje jednak, że osoby regularnie korzystające z takich akcesoriów, najczęściej pozostawiają aktyną łączność Bluetooth, nawet gdy aktualnie nie jest to konieczne. To spory błąd, bo jeżeli nasz telefon znajdzie się w zasięgu cyberprzestępcy, ten będzie mógł uzyskać do niego dostęp.

Nie klikaj w każdy link

Wiadomości tekstowe, wysyłane przez usługę SMS lub za pośrednictwem internetowych komunikatorów, mogą zawierać linki umożliwiające przeprowadzenie ataku phishingowego. Nawet gdy wiadomość wygląda na wiarygodną, zastanów się dwa razy zanim otworzysz zawarty w niej odnośnik.