Co to jest HDR w telefonie?

robienie fotki smartfonem

W dzisiejszych czasach mobilność i jakość obrazu są niemalże równie ważne. Telefony komórkowe są teraz używane nie tylko do dzwonienia i wysyłania SMS-ów, ale także do robienia zdjęć. Często jest to jedyny sprzęt, który mamy pod ręką, gdy widzimy coś, co chcielibyśmy uwiecznić. W takich sytuacjach dużą rolę odgrywa technologia HDR, czyli High Dynamic Range. Dzięki niej możemy zrobić lepsze zdjęcia, które przypominają to, co widzi ludzkie oko. Ale co to takiego HDR w telefonie? Jak działa i czy warto z niej korzystać? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania i pomóc Ci w pełnym wykorzystaniu potencjału Twojego telefonu.

Co to jest HDR w smartfonie?

Osoby, które interesują się fotografią, w szczególności mobilną, na pewno słyszały o technologii HDR w smartfonach. Dla niektórych może to być dalsze rozwinięcie już dobrze znanej funkcji w aparatach fotograficznych, dla innych może to być zupełnie nowy temat.

HDR to skrót od angielskiego High Dynamic Range, który w tłumaczeniu oznacza wysoki zakres dynamiczny, a w kontekście smartfonów jest technologią zwiększającą zakres jasności, kontrastu i kolorów w fotografii. Jest ona szczególnie przydatna w trudnych warunkach oświetleniowych, gdy np. na zdjęciu występują bardzo jasne i bardzo ciemne obszary jednocześnie. Dzięki HDR smartfon potrafi połączyć kilka ujęć o różnej ekspozycji w jedno, co daje bardziej naturalny, pełniejszy obraz, tworząc w efekcie zdjęcie o bogatszych kolorach i tonacji, z mniejszą ilością zniekształceń i szumów.

Wraz z rozwojem technologii i coraz większą popularnością HDR w smartfonach, wiele telefonów dziś wykorzystuje tę funkcję jako tryb standardowy w aplikacji aparatu. Jednym z największych korzyści HDR jest możliwość uzyskania zdjęć, które wyglądają bardziej realistycznie niż tradycyjne zdjęcia, a czasem nawet jak malarskie obrazy. Jednak ważne jest, by pamiętać, że tryb HDR stosowany zbyt często lub w nieodpowiednich sytuacjach może prowadzić do nadmiernego zniekształcenia obrazu, co może odbić się na jego jakości.

Dla amatorów robienia zdjęć i miłośników fotografii, HDR jest jednym z najważniejszych narzędzi, które warto wykorzystać w codziennej praktyce.

Kto najbardziej skorzysta na trybie HDR?

Z jednej strony będą to osoby, które korzystają z telefonu jako głównego źródła robienia zdjęć i chcą w prosty sposób uzyskać jak najlepsze efekty, a z drugiej strony, będą to osoby, które interesują się fotografią bardziej profesjonalnie i mogą wykorzystać tę funkcję do np. tworzenia pejzaży.

Jak używać HDR w smartfonie?

Pierwszym krokiem do skorzystania z HDR w smartfonie jest upewnienie się, że Twoje urządzenie ma taką możliwość. Większość współczesnych smartfonów posiada tę funkcję, ale warto przeczytać instrukcję obsługi lub sprawdzić ustawienia aparatu, aby upewnić się.

Warto też pamiętać, że nie każde zdjęcie wymaga użycia HDR, chociaż w trudnych warunkach (np. w silnym słońcu lub przy zacienionych obiektach) warto to przemyśleć.

Kolejnym etapem jest ustawienie odpowiednich wartości parametrów HDR. Wiele smartfonów oferuje tryby automatyczne, ale można też ręcznie zmienić ustawienia. Warto tu eksperymentować i próbować różnych opcji, aby znaleźć najlepsze ustawienia dla danej sytuacji. W niektórych aplikacjach znajdziemy funkcje decydujące o „sile” HDR. Pamiętać jednak trzeba, że ręczne ustawienie HDR nie należy to prostych. Osoby mniej obeznane w zakresie mobilnej fotografii powinny użyć trybu automatycznego lub pół-automatycznego, jeśli dana aplikacja go oferuje.

Kiedy mamy już ustawione wartości, należy dopasować kadrowanie i ułożenie obiektów w kadrze tak, aby uzyskać jak najlepsze efekty. W przypadku HDR istotne jest to, co się dzieje w czasie, gdy robimy zdjęcie. Poruszające się obiekty lub ruchoma kamera mogą spowodować niewyraźne zdjęcie lub jego rozmycie, co wpłynie na końcowy efekt.

Kiedy nie należy stosować HDR?

HDR to bardzo dobra funkcja, która pozwala na uchwycenie większej ilości szczegółów w jasnych oraz ciemnych fragmentach obrazu. Jednakże nie zawsze należy z niej korzystać. Przede wszystkim, jest to narzędzie skierowane do zaawansowanych użytkowników, którzy potrafią odpowiednio dostosować parametry zdjęcia do sytuacji. Jeśli ktoś nie ma doświadczenia w tej dziedzinie, lepiej zdać się na automatyczne ustawienia lub w ogóle wyłączyć tryb HDR, ponieważ łatwo można uzyskać efekt sztuczny, gdzie finalnie zdjęcie będzie wysoce nienaturalne.

Drugim powodem, dla którego lepiej unikać HDR, jest zbyt dynamiczna scena. W przypadku, gdy na planie mamy dużą różnicę w jasnościach, na przykład w momencie, gdy słońce oświetla tylko niektóre fragmenty obrazu, a reszta jest w cieniu, HDR może narobić więcej szkody niż pożytku. W takim przypadku, dobrym rozwiązaniem jest zrobienie kilku zdjęć z różnymi ustawieniami ekspozycji, a następnie połączenie ich w programie do HDR.

Kolejny powód dla którego nie należy stosować HDR, to zdjęcia szybko poruszających się obiektów. Technika ta wymaga, aby aparat fotograficzny czasem zamknął migawkę, co sprawia, że zdjęcie jest robione z opóźnieniem. W przypadku, gdy fotografujemy szybko-ruchome obiekty, na przykład sportowców, HDR może spowodować rozmycie i utratę ostrości zdjęcia, co w przypadku takiej fotografii jest nieakceptowalne.

Ostatnim powodem dla którego nie należy stosować HDR jest charakter zdjęcia. Technika ta sprawdza się przede wszystkim w przypadku krajobrazów, gdzie ważne są szczegóły zarówno w ciemnych, jak i jasnych miejscach. W przypadku portretów lub zdjęć produktowych, HDR może okazać się niewłaściwym narzędziem, ponieważ może spowodować nienaturalne i sztuczne efekty, które w normalnie robionych zdjęciach nie występują. Tutaj lepiej zastosować inne techniki.

Podsumowanie

HDR w smartfonie to przydatne narzędzie, dzięki któremu można uzyskać ciekawsze i bardziej urozmaicone zdjęcia z lepszymi detalami i kolorami. Warto jednak pamiętać, że każde zdjęcie i sytuacja wymagają indywidualnego podejścia, a ustawienia i kadrowanie powinny być dostosowane do konkretnej sytuacji. Częste ćwiczenia i eksperymenty sprawią, że każdy z nas może stać się mistrzem fotografii, mając do dyspozycji swój ulubiony telefon.