Co to jest tethering w smartfonie?

tethering urządzeń mobilnych

Czym jest tethering i do czego można go wykorzystać? Na to pytanie i kilka innych odpowiemy w niniejszym poradniku.

Co to jest tethering w telefonie?

Tethering to funkcja dostępna w smartfonach, która pozwala na udostępnianie połączenia internetowego poprzez telefon komórkowy innym urządzeniom, takim jak laptop, tablet lub inny smartfon. Tethering oznacza dosłownie „przypięcie” czy podłączenie innego urządzenia do sieci poprzez smartfon. Dzięki temu można korzystać z Internetu, nawet gdy nie mamy pod ręką innych źródeł połączenia z siecią.

Aby skorzystać z tetheringu, należy mieć aktywną usługę transmisji danych na telefonie oraz włączyć funkcję tetheringu w ustawieniach telefonu lub za pomocą specjalnej aplikacji. W niektórych przypadkach może to wiązać się z dodatkowymi kosztami. Tethering jest bardzo przydatną funkcją w wielu sytuacjach, m.in. w podróży, na wakacjach czy podczas pracy z laptopem w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci Wi-Fi.

O czym warto pamiętać, korzystając z tetheringu?

Funkcja tetheringu może okazać się bardzo przydatna w sytuacjach, gdy nie mamy dostępu do sieci Wi-Fi, a potrzebujemy szybkiego i stabilnego połączenia internetowego na laptopie czy tablecie. Jednak korzystanie z tej funkcji wymaga od użytkownika pewnej wiedzy i ostrożności.

Przede wszystkim warto pamiętać, że tethering generuje koszty związane z wykorzystaniem danych mobilnych naszego planu taryfowego. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić, ile danych mamy do dyspozycji na miesiąc i jak intensywnie będziemy korzystać z Internetu. Wszystko po to, aby z góry przewidzieć możliwe wykorzystanie dostępnych pakietów i zakup nowych lub wykupienie na dany okres nielimitowanego pakietu.

Warto też przypomnieć, że tethering może wpłynąć negatywnie na czas pracy baterii w smartfonie, który musi pracować w trybie Hotspot. Aby zmniejszyć ryzyko przegrzania urządzenia lub jego awarii, nie należy też przeciążać łącza przez pobieranie ciężkich plików lub korzystanie z wielu urządzeń naraz.

Warto również nie pozostawiać urządzenia w nasłonecznionym miejscu, podczas gdy funkcja tetheringu jest aktywna. Możne to doprowadzić do przegrzania urządzenia i jego samoistnego wyłączenia.

Odpowiednie zabezpieczenie łącza przed nieuprawnionym dostępem przy użyciu hasła i zaszyfrowania jest kolejnym ważnym elementem, o którym warto pamiętać. Dostępna jest także opcja udostępnienia łącza tylko z zaufanym urządzeniom, dzięki temu można ograniczyć ryzyko ataków hakerskich.

Tethering to bardzo przydatne „narzędzie”, którego warto używać, ale pod warunkiem, że będziemy pamiętać o jego ograniczeniach i ryzykach. Przed rozpoczęciem korzystania z tej funkcji warto dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia i dokonać odpowiednich ustawień, aby uniknąć niepotrzebnych trudności i kosztów.

Jak włączyć tethering w telefonie z Androidem?

Włączenie udostępniania połączenia internetowego na Androidzie może się różnić, w zależności od nakładki systemowej. Aby udostępnić połączenie, wpierw musimy skonfigurować połączenie z mobilnym dostawcą. Następnie konfigurujemy nasz hotspot. Ustawiamy siłę szyfrowania, hasło, nazwę sieci oraz inne parametry. Wszystko to możemy zrobić poprzez: Ustawienia => Połączenia lub Sieci => Tethering i przenośny hotspot.

Jeżeli nie znajdujesz wspomnianej opcji, będąc na ekranie Ustawienia wpisz w wyszukiwarkę „Tethering”, „Hotspot”, „Udostępnianie połączenia”, a z pewnością poszukiwana funkcja zostanie wyświetlona na ekranie Twojego smartfona.

Po skonfigurowaniu hotspotu w większości przypadków będziesz mógł uruchomić go jednym tapnięciem. Będąc na ekranie głównym telefonu rozwiń menu podręczne i tapnij ikonkę Hotspot. To wszystko! Twój telefon od teraz udostępnia połączenie internetowe innym urządzeniom.

Jak włączyć tethering w telefonie z iOS?

Na iPhone sytuacja jest podobna. Wpierw konfigurujemy nasz hotspot poprzez: Ustawienia => Sieć komórkowa => Hotspot osobisty. Pamiętając, że hotspot będzie włączony tylko wtedy, kiedy suwak „Dopuszczaj innych” jest na On, oraz gdy jest włączona mobilna transmisja danych.

W ustawieniach mobilnego hotspotu będziesz mógł także zdefiniować, czy punkt dostępu ma zachować pełną zgodność ze starszego typu urządzeniami. Czasem ta funkcja jest bardzo przydatna, innym razem, w przypadku nowych urządzeń może prowadzić do spowolnienia transmisji bezprzewodowej. Przed jej włączeniem sprawdź, czy faktycznie jest ona niezbędna do uzyskania stabilnego połączenia pomiędzy urządzeniami.