Nie działa nawigacja w telefonie – poradnik
Nawigacja w telefonie z pewnością jest bardzo przydatnym narzędziem w dzisiejszych czasach. Dzięki niej możemy przemierzać długie dystanse w nieznanych nam miejscach i docierać do celu bez większych trudności. Jednak co się stanie, gdy nagle przestanie ona działać? Może to okazać się bardzo frustrujące i może doprowadzić do spóźnienia na ważne spotkanie. Na szczęście istnieją sposoby na diagnozowanie i rozwiązywanie problemów z działaniem nawigacji w telefonie. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich.
Sprawdź czy są aktualizacje
Przed wyruszeniem w podróż warto sprawdzić, czy nasza nawigacja na telefonie jest w najnowszej dostępnej wersji. Podobnie jest z mapami, które również co jakiś czas należy aktualizować. Dobrym pomysłem jest również zainstalowanie aktualizacji systemowych, które mogą rozwiązywać bieżące problemy z różnymi elementami telefonu, w tym także Internetem mobilnym i GPS.
Konfiguracja i uprawnienia
Drugim krokiem jest upewnienie się, że w telefonie mamy właściwie skonfigurowaną nawigację, w tym prawidłowo ustawione uprawnienia do lokalizacji. Należy wprowadzić planowaną trasę lub cel podróży w aplikacji nawigacyjnej, a jeśli jest to możliwe wybrać tryb nawigacji, który odpowiada Twojemu stylowi jazdy i preferencjom trasy.
Jeśli nawigacja przestała działać nagle, na tym etapie warto także sprawdzić, czy aby przypadkowo nie naciśnięto przycisku wyłączającego wszystkie czujniki w telefonie np. w smartfonach marki Samsung opcja „Sensors” lub czy nie wyłączono mobilnej transmisji danych.
Podobnie jest, gdy włączymy przypadkowo tryb samolotowy, tę kwestię również warto zdiagnozować.
Brak połączenia z siecią
Jeżeli powyższy punkt nie rozwiązuje problemu, możliwe, że przyczyną jest problem z ustawieniami sieciowymi na urządzeniu lub nastąpił brak połączenia z siecią internetową lub satelitarną (błąd połączenia GPS).
W takim przypadku warto wyłączyć transmisję mobilną i po chwili włączyć ponownie. Jeżeli mamy w telefonie dwie karty SIM, przełączmy transmisję danych na drugą kartę SIM. Przy czym upewnij się, że druga karta SIM ma wykupiony odpowiedni pakiet internetowy. Brak odpowiedniego pakietu u operatora może skutkować naliczaniem dodatkowych kosztów.
Problem czasem także stwarza błąd modułu GPS. Tutaj również pierwszą pomocą jest wyłączenie usługi lokalizacji i ponowne jej włączenie. Zwykle po wykonaniu tej czynności następuje złapanie fixa i powrót funkcjonalności nawigacji.
Wyłącz tryb energooszczędny
Aby telefon wytrzymał w podróży jak najdłużej czasem włączamy tryb energooszczędny. Niestety tryby najbardziej agresywne powodują, że wyłączane są kluczowe funkcje telefonu. Dlatego na czas podróży warto ustawiać tryb normalny lub zoptymalizowany ale bez wyłączania GPS i transmisji mobilnej.
Zrestartuj telefon
Jeżeli nic nie pomaga wykonaj restart telefonu. Pamiętaj, aby przed wykonaniem tej czynności zapisać wszystkie punkty docelowe swojej trasy, koordynaty GPS i punkty przystankowe. Pozwoli to odtworzyć poprzedni stan.
Jak korzystać z nawigacji w telefonie?
Korzystanie z nawigacji w telefonie stało się nieodłącznym elementem codziennej rzeczywistości dla wielu osób, zwłaszcza tych, którzy często podróżują lub eksplorują nieznane terytoria. Dzięki szerokim możliwościom aplikacji oraz urządzeń mobilnych, nawigowanie przez GPS pozwala nie tylko na sprawniejsze dotarcie do celu podróży, ale również na zadbanie o nasze bezpieczeństwo przez unikanie niebezpiecznych dróg czy dzielnic. Aby efektywnie korzystać z funkcji nawigacji w telefonie, warto poznać kilka istotnych wskazówek oraz najlepszych praktyk, które pozwolą na pełne wykorzystanie tego przydatnego narzędzia.
Przed wyruszeniem w podróż upewnij się że:
- Masz w pełni naładowaną baterię, możesz także zaopatrzyć się w specjalne powerbanki i ładowarki samochodowe, które zapewnią stałe zasilanie podczas podróży,
- Posiadasz wykupiony pakiet Internetu mobilnego lub usługę nielimitowanego Internetu, pozwoli to uniknąć problemów z wyczerpanym transferem lub dodatkowymi kosztami albo lejkiem transferowym, gdy nastąpi przekroczenie limitu (po przekroczeniu limitów część operatorów ogranicza transmisję do 32 lub 64 kbit/s co praktycznie uniemożliwia komfortowe korzystanie z nawigacji),
- Masz zainstalowaną aktualną wersję nawigacji i map,
- Prawidłowo skonfigurowałeś aplikację i ustawienia systemowe,
- Posiadasz uchwyt samochodowy, który będzie niezawodny i utrzyma nawigację na swoim miejscu,
- W samochodzie nie ma urządzeń, które mogą zakłócać sygnał GPS.
Zadbanie o wszystko pozwoli wyeliminować ewentualne usterki i problemy podczas podróży.