Jak zamaskować pęknięty ekran? Pożegnaj nieestetyczną pajęczynkę
Pęknięty ekran telefonu wpływa negatywnie na estetykę i komfort korzystania z urządzenia mobilnego. Czy jeżeli element ten uległ uszkodzeniu, konieczna jest wymiana smartfona na nowy? Otóż, nie. Z problemem pękniętego ekranu można sobie dość skutecznie poradzić. W jaki sposób? Poniżej opisujemy kilka niezawodnych sposobów.
Moda na bezramkowość trwa w najlepsze. We współczesnych smartfonach, ekran nierzadko zajmuje nawet 90 procent powierzchni frontu urządzenia. Trzeba przyznać, że taki zabieg nadaje smartfonowi niezwykle efektowny wygląd i w pewnym stopniu zwiększa też jego funkcjonalność. Większy wyświetlacz może przecież zmieścić więcej treści. Nie można jednak zapomnieć, że duża powierzchnia ekranu ma też swoje ciemne strony. Utrudniona obsługa telefonu jedną dłonią to jedno, ale pod uwagę należy brać także fakt, że tak duża powierzchnia szkła jest w większym stopniu narażona na uszkodzenia. Wystarczy jeden niefortunny upadek, by na froncie smartfona pojawiła się szpecąca „pajęczyna”. Jeżeli do tego dojdzie, niekorzystny efekt uda się zniwelować kilkoma prostymi zabiegami.
Folia ochronna lub szkło hartowane
W pierwszej kolejności, na uszkodzony ekran należy nakleić osłonę w postaci folii lub szkła. Co da nam taki zabieg? Cóż, widoczność pajęczyny zostanie ograniczona tylko w niewielkim stopniu, ale dzięki naklejeniu osłony, unikniemy dalszego powiększania pęknięcia i trwałego uszkodzenia ekranu. Trzeba bowiem pamiętać, że szkło frontowe, które w wyniku upadku urządzenia uległo pęknięciu, pełni funkcję zabezpieczającą dla matrycy. Gdy jego ciągłość zostanie przerwana, element ten będzie narażony na działanie kurzu, pyłu, innych zanieczyszczeń i wilgoci. Prędzej czy później, doprowadzi to do jego zniszczenia.
Zewnętrzne szkło lub folia znacząco poprawia też komfort obsługi smartfona. Jeżeli na pękniętą warstwę nakleimy takie akcesorium, palec nie napotka żadnej stawiającej opór nierówności. W rezultacie, w dalszym ciągu będziemy mogli płynnie swipować.
Odpowiednia tapeta może zdziałać cuda
O ile drobne zarysowania możemy całkiem skutecznie usunąć w warunkach domowych, to całkowita likwidacja pęknięcia nie będzie możliwa. Skoro nie możemy się go pozbyć, musimy nauczyć się z nim żyć, a pomóc w tym może odpowiednia tapeta. W sieci znajdziemy mnóstwo grafik dedykowanych smartfonom z pękniętym ekranem, m.in. z piłką, butem, pięścią czy pociskiem, który zdaje się uderzać w wyświetlacz. Co nam to daje? Ano, tylko i aż tyle, że pęknięcie wydaje się być nie defektem, a zamierzonym efektem graficznym.
Trwałe rozwiązanie problemu? Wizyta w serwisie
Jeżeli zależy nam na faktycznym pozbyciu się pęknięcia, nie obejdzie się bez oddania telefonu w ręce specjalistów. Wiele osób unika tego, w obawie przed wysokim kosztem takiej „operacji”. Podkreślamy, obawy są całkowicie nieuzasadnione. Trzeba bowiem wiedzieć, że „pęknięty ekran” jest określeniem stosowanym na wyrost. Jeżeli mimo pęknięcia treści nadal są wyświetlane w sposób prawidłowy, oznacza to, że uszkodzeniu uległa jedynie szybka/szkło. W rezultacie, naprawa ograniczy się do wymiany wyłącznie tego elementu, nie całego modułu wyświetlacza.