Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia na telefonie – aplikacja LIT Photo

smartphone app

Wielu użytkowników zadaje sobie pytanie – jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia na telefonie. W tym poradniku przedstawimy ciekawą aplikację, dzięki której zmiana rozmiaru zdjęcia będzie prosta i szybka.

Aplikacja o której mowa to LIT Photo, a w Google Play występuje pod nazwą „Kompresja zdjęć i zmiana rozmiaru”. Jest to jedna z najpopularniejszych aplikacji na Androida, która umożliwia modyfikowanie już wykonanych zdjęć. Doskonale sprawdza się w edycji selfie, zdjęć krajobrazów, obiektów. Przed wrzuceniem zdjęcia na Facebooka czy Instagrama można foto obrobić, zmienić, przyciąć, obrócić, czy też po prostu utworzyć kopię zdjęcia. Więcej o programie LIT Photo na stronie pobierania, pod tym adresem.

Po uruchomieniu aplikacji wybieramy „Zmień rozmiar zdjęć”. Aplikacja poprosi nas o dodatkowe uprawnienia, otrzymamy komunikat o treści: Zezwolić aplikacji Lit Photo na uzyskiwanie dostępu do zdjęć, plików multimedialnych i innych plików zapisanych w urządzeniu? – wybieramy Zezwól.

Wczytujemy dane zdjęcie, następnie określamy szerokość i wysokość nowego rozmiaru. Rozmiar podany będzie w pikselach. Jeżeli jest zaznaczona opcja „Zachowaj współczynnik proporcji”, modyfikując którąkolwiek z wartości, czy to szerokość, czy wysokość, każda z pozostałych wartości zostanie automatycznie dostosowana, tak aby zdjęcie dobrze wyglądało.

Na sąsiadującej zakładce, możemy wybrać % zmiany, np. mając zdjęcie o rozmiarze 1920×1080 jeśli ustawimy modyfikację na 50%, to zdjęcie wynikowe będzie miało rozmiar 960×540.

Przed zapisem zdjęcia ze zmienionym rozmiarem możemy wybrać dodatkowe opcje, jednak w większości przypadków można zostawić domyślne ustawienia.

Jeżeli chcemy sfinalizować operację, wystarczy wybrać opcję”: Zacznij zmieniać rozmiar. Po chwili otrzymamy komunikat o powodzeniu operacji oraz informacje o starym rozmiarze i nowym. Zdjęcie będzie kopią oryginalnego, kopia będzie miała w nazwie „resize”. tego typu kopię możemy już wczytać na portale społecznościowe, czy gdzie chcemy.

Aplikacja LIT Photo umożliwia również hurtową zmianę rozmiaru zdjęć. Możemy wybrać więcej niż 1 zdjęcie, wówczas procedura zmiany jest podobna, wybieramy zdjęcia, konfigurujemy ustawienia, następnie zapisujemy nowe zdjęcia. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku zmiany rozmiaru dla wielu zdjęć wybrać warto drugą zakładkę, na której znajduje się opcja procentowa. Niekiedy zdjęcia nasze będą różnych rozmiarów, dlatego opcja procentowej zmiany jest tutaj optymalnym rozwiązaniem.