Jak odczytać lub sprawdzić zapisane hasło do WiFi (Windows)

Dostęp do WiFi  w każdej zabezpieczonej sieci chroniony jest hasłem, dzięki czemu żaden niepowołany miłośnik darmowego internetu nie podłączy się celowo lub przypadkowo i nie zacznie obciążać łącza. Hasło przeważnie jest dość skomplikowane i występuje w formie klucza zabezpieczeń. Warto je zapisać, by mieć zawsze pod ręką (np. w celu ponownej konfiguracji połączenia). Gdzie sprawdzić używane hasło, jeśli jest pilnie potrzebne, a nie zostało zanotowane poza komputerem?

Spokojnie, tego hasła nie da się zapomnieć…

Problem z hasłem do WiFi jest mniejszy, niż w przypadku innych haseł – trzeba po prostu wiedzieć, że zawsze można je odczytać w panelu administracyjnym routera. Chociaż z jednej strony hasło wymagane jest, by w ogóle się do tego routera podłączyć, z drugiej strony jest to łatwe do obejścia poprzez wykorzystanie połączenia przewodowego (nie potrzeba wtedy żadnych haseł). W panelu administracyjnym hasło do WiFi można łatwo znaleźć w zakładce dotyczącej WiFi i konfiguracji sieci. Tam też dostępna jest możliwość zmiany hasła czy też resetowania go do stanu domyślnego, jeśli wystąpią jakieś problemy z konfiguracją.

Czasami domyślny klucz zabezpieczeń zapisany jest na naklejce umieszczonej na obudowie routera. Wiedząc o tym, można zrobić zdjęcie naklejki i nosić je np. w telefonie. Zdjęcie przyda się, bo naklejki bywają nietrwałe i tekst na nich może się z czasem zacierać.

Ważne – hasło można zmienić w panelu na znacznie łatwiejsze do zapamiętania, co może być przydatne, gdy do domowej/roboczej sieci trzeba logować się na różnych urządzeniach. Hasło jednak przywracane jest do stanu pierwotnego za każdym razem, gdy wykonuje się tzw. reset fabryczny routera (przywracanie do ustawień fabrycznych).

Hasło do WiFi widoczne w systemie

Komputer, który jest podłączony do zabezpieczonej sieci WiFi, może posłużyć do odczytania aktualnego hasła. Klucz zabezpieczeń jest widoczny w opcjach połączenia bezprzewodowego. Żeby sprawdzić jego brzmienie, trzeba skorzystać z menu „Stan”, dostępnego po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na aktywne połączenie bezprzewodowe na liście połączeń.

Aplet połączeń sieciowych możemy wywołać poprzez: Panel sterowania\Wszystkie elementy Panelu sterowania\Połączenia sieciowe lub szybciej wybierając kombinację klawiszy: WIN+R i w oknie Uruchom wpisując nazwę apletu ncpa.cpl.

Połączenia sieciowe - Stan

Połączenia sieciowe – Stan

W tym okienku, we właściwościach sieci bezprzewodowej, widoczny jest klucz zabezpieczeń, ale domyślnie wygląda dość enigmatycznie  – jako kilkanaście gwiazdek lub kropek. Treść hasła odczytać można po zaznaczeniu opcji „Pokaż znaki”, co spowoduje zamianę wspomnianych symboli na litery i cyfry.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Klucz zabezpieczeń, czyli wspomniane hasło do WiFi, chroni sieć przed dostępem niepowołanych osób. Należy udostępniać go rozsądnie, gdyż ktoś raz korzystający z hasła może je zapamiętać na swoim urządzeniu czy też zapisać, a później łączyć się bezprawnie z domową siecią. Takie coś wpływa na szybkość przesyłania danych w sieci domowej i jest nieuczciwe. W celu uniemożliwienia komuś ponownego łączenia się z siecią można zmienić tymczasowo hasło lub zablokować urządzenie na panelu administracyjnym. To nie rozwiązuje jednak problemu na zawsze, bo dana osoba może wypróbować inne urządzenie, a reset fabryczny routera przywróci stan hasła do wersji domyślnej.

2 komentarze

  • Daniel

    A co zrobić jeżeli nie można uruchomić windowsa?
    Można jakoś odczytać hasło?

    • Redakcja

      Można odczytać hasło z rejestru Windows. Musisz uruchomić laptopa z Linux Live CD lub Windows PE, bądź też uruchomić go z pendrive instalacyjnego i wywołać wiersz poleceń, następnie należy skopiować pliki rejestru. Mając pliki rejestru można podziałać dalej, zaimportować je i przeszukać pod kątem haseł do WiFi. Cała procedura odzyskiwania to dość trudna operacja wymagająca wiedzy więc jeśli nie masz czasu na naukę, po prostu zresetuj router i ustaw go ponownie od nowa, lub wezwij informatyka, żeby wszystko poustawiał, podpiął itp.