Jak zoptymalizować smartfona w 3 prostych krokach

kobieta używa telefonu

Zapewne zapytasz po co w ogóle optymalizować, jak w dzisiejszych czasach smartfony są na tyle wydajne, że poradzą sobie i bez optymalizacji. Sporo w tym prawdy, natomiast optymalizujesz nie tylko po to, aby zwiększyć ogólną wydajność telefonu, ale również aby zmniejszyć zużycie prądu pobieranego z akumulatora urządzenia. Mniejszy pobór prądu to dłuższa praca na baterii.

Odinstaluj zbędne aplikacje

Wielu producentów instaluje swoje oprogramowanie, które w założeniu ma ułatwiać pracę i zaoferować użytkownikom sprzętu dodatkowe funkcjonalności, bywa że niedostępne u innych producentów. Czasem jednak tego oprogramowania jest tak dużo, że aż człowieka boli głowa. Poza tym może to być niezdrowe dla wydajności urządzenia. Dlatego tuż po zakupie smartfonu warto sprawdzić jakie aplikacje się znajdują na nim, poszukać w Internecie informacji na jego temat i jeżeli dana aplikacja nie spełnia naszych oczekiwań lub wiemy, że z jej usług nie będziemy korzystać, warto odinstalować ją.

Wyłącz aplikacje działające w tle

Uruchomione w tle aplikacji nie tylko zjadają zasoby, ale również potrafią drenować akumulator urządzenia. Jeżeli danej aplikacji nie używasz lub używasz rzadko, warto usunąć ją z autostartu i przełączyć w tryb uruchamiania manualnego. Dzięki temu smartfon zyska wigoru. Warto również co kilka dni zrestartować telefon, a nawet pozwolić sobie na jego wyłączenie na całą noc. Jest to praktyka zalecana przez jednego z serwisantów, czy skuteczna – owszem TAK.

Nie używaj telefonu podczas ładowania

Jednoczesne ładowanie smartfona i używanie nie jest dobre dla baterii. Podczas ładowania wzrasta napięcie, niesie to za sobą wzrost ciepła, dodatkowo gdy urządzenie jest mocno obciążone podczas ładowania, rośnie temperatura, na dodatek bateria może nie ładować się w sposób optymalny (problem znany przy nieoryginalnych akumulatorach lub ładowarkach). Wszystko to prowadzi do skrócenia życia akumulatora. Jeżeli to możliwe, podczas ładowania nie korzystaj z wymagających aplikacji, najlepiej zrób sobie przerwę i odstaw smartfon.

One comment

  • Adriano

    Dzięki zastosuje. Warto także skrócić czas wygaszenia ekranu czasem ludzie ustawiają na minutę dwie a ekran, gpu i cpu najwięcej baterii zjadają, ustawienie na 15 lub 30 sekund wygaszenia dla większości w zupełności wystarczy.