Czego Twoja bateria w smartfonie musi unikać

facet ze smartfonem

Coraz więcej telefonów produkowana jest z fabrycznie niewymienną baterią. Co to oznacza w praktyce? Każda bateria ma określoną liczbę cykli ładowania, po jej przekroczeniu następuje znacząca degradacja ogniw, co skutkuje częstszym ładowanie, smartfon mniej wytrzymuje na ładowaniu, z czasem dochodzi do całkowitego unicestwienia akumulatora. Czy można jakoś przedłużyć życie baterii?

Oczywiście że TAK! Są sposoby, aby wydłużyć życie akumulatora, jak również zwiększyć wydajność baterii. Poniżej 3 kluczowe rzeczy, o których musisz pamiętać.

Unikaj ciepła

Bateria gdy jest wystawiona na działanie wysokich temperatur starzeje się szybciej, szacuje się że wysokie temperatury skracają jej życie nawet 3-krotnie. Staraj się nie eksponować telefonu na dworze, w promieniach słonecznych obudowa może nagrzać się do niebotycznych temperatur.

Ładowanie smartfonu

Podczas ładowania zapewnij smartfonowi odpowiednie chłodzenie, zwykła podstawka od laptopa z wiatraczkami wystarczy, nie ładuj telefonu na oknie, przez które wpadają promienie słoneczne, nagrzewając urządzenie. Już podczas procesu ładowania dochodzi do wzrostu temperatury, nie dokładaj oliwy do ognia!

Większość osób ładuje smartfony do 100% – czy to jest dobre dla baterii? Niestety nie jest to dobre dla zdrowia baterii. Dobrą praktyką jest ładowanie telefonu do stanu 80-85%. Czym większy poziom naładowania, tym większy prąd ładowania i tym więcej wydzielanego ciepła. Lepiej częściej ładować, aniżeli ładować zawsze smartfon do poziomu 100%. Na rynku istnieją aplikacje, które pomagają w utrzymaniu właściwego cyklu ładowania, może warto będzie z nich skorzystać?