Jak zrobić screena na telefonie z Androidem 10, 9, 8

dziewczyna ze smartfonem

Funkcja wykonywania zrzutów ekranu na urządzeniach mobilnych jest chyba jedną z najczęściej używanych. Użytkownicy szczególnie początkujący często pytają – jak zrobić screena na telefonie z Androidem, w tym poradniku odpowiemy na to pytanie.

Jak zrobić screen na telefonie z Androidem 10, 9, 8

Procedura wykonywania screenów na systemach Android od 8 do najnowszej wersji oznaczonej numerem 10 jest bardzo podobna. W zasadzie w większości przypadków sprowadza się do użycia 2 klawiszy. Mianowicie chodzi o klawisze Power (przycisk zasilania) oraz przycisk pogłaśniania (volume+) lub zmniejszania głośności (volume-). Przyciski w większości modeli telefonów usytuowane są na brzegu obudowy (ramce telefonu, obramowaniu).

Aby wykonać szybko screenshot wciskamy jednocześnie klawisz zasilania (Power) a następnie w zależności od modelu telefonu wciskamy przycisk pogłaśniania (volume+) lub zmniejszania głośności (volume-).

Przyciski zasilania i głośności w smartfonie

Warto wiedzieć, że w przypadku na przykład telefonów Huawei z nakładką EMUI wciśnięcie kombinacji Power i Volume+ wywoła inną funkcję, mianowicie funkcję nagrywania ekranu. Ta funkcja również jest przydatna, na przykład w sytuacjach, gdy chcemy komuś nagrać instrukcję jak coś zrobić na smartfonie lub po prostu pokazać coś ciekawego, co przy klasycznej prezentacji screenshotami nie byłoby atrakcyjne.

Jak widzimy zrobienie zrzutu ekranu na smartfonie z Andoidem jest bardzo proste… ale chwila! Przecież nie wszystkie telefony posiadają przyciski na obudowie. Jak zatem zrobić screenshota nie mając do nich dostępu?

Wykonywanie screena za pomocą aplikacji

Z pomocą przychodzą domyślnie zainstalowane w telefonie aplikacje, możemy również użyć aplikacji dostarczanych przez zewnętrznych producentów. Jedną z takich aplikacji jest „Profesjonalne zrzuty ekranu”.

Po zainstalowaniu, aplikacja „Profesjonalne zrzuty ekranu” poprosi Cię o zezwolenie na uzyskiwanie dostępu do zdjęć, plików multimedialnych i innych plików zapisanych na urządzeniu. Tutaj nie mamy wyjścia, jeśli chcemy korzystać z aplikacji musimy przyznać tego typu uprawnienia. Wybieramy „Zezwól” po czym klikamy Start.

Na tym etapie aplikacja da nam wybór, czy „Profesjonalne zrzuty ekranu” ma pozwolenie na wyświetlanie w innych aplikacjach. Akceptujemy ustawienia wybierając OK. Dodatkowo możemy włączyć opcję „Wyświetlanie nad innymi aplikacjami”, pozwoli to w prostszy sposób korzystać z funkcjonalności.

Po uruchomieniu programu w lewej części ekranu pojawi się ikonka dająca szybki dostęp do wykonywania zrzutów. Po kliknięciu ikony i wybraniu „Rozpocznij teraz”, aplikacja będzie zapisywała wszystkie zrzuty ekranu. Wykonywanie zrzutów odbywa się poprzez kliknięcie ikonki.

Menu podręczne Androida – Funkcja Zrzut ekranu

Zrzuty ekranu możemy bez większych przeszkód zrobić także korzystając z systemowego menu podręcznego. Dla przykładu, w telefonach Huawei po rozwinięciu górnego menu możemy wybrać funkcję „Zrzut ekranu”. Po chwili zostanie wykonany screenshot aktywnego okna.

Funkcja zrzut ekranu na Androidzie

Możliwości wykonania zrzutów ekranu w systemie Android jest wiele. Przedstawione wyżej sposoby mogą nie działać na wszystkich telefonach, aczkolwiek w większości zdadzą egzamin.

Jeżeli znasz inne sposoby na szybkie wykonanie zrzutu, podziel się swoją poradą w komentarzu. Dzięki!