Spędzasz dużo czasu przed komputerem? Wybierz odpowiednie biurko komputerowe!

biurko komputerowe nie tylko do domowych zastosowań

Osoby pracujące w domu doskonale wiedzą, jak ważne jest wygodne i ergonomiczne miejsce pracy. Współcześnie, kiedy praca przy komputerze jest podstawą naszej aktywności, bardzo ważne jest odpowiednio dobrane biurko komputerowe.

Wymiary

Istnieje kilka zasad działania, na których należy się skupić przy wyborze rozmiaru stołu. Tak więc, jeśli monitor będzie na stole, a nie na laptopie, należy zauważyć, że blat powinien mieć co najmniej 80 cm głębokości. Ta przestrzeń wystarczy, aby umieścić przed sobą niezbędne dokumenty, a także klawiaturę i mysz. Jeśli pracujesz tylko z laptopem i masz ograniczoną przestrzeń, głębokość 60 cm powinna wystarczyć. Optymalna długość stołu wynosi około 120 cm. Wystarczy zmieścić laptopa lub monitor z klawiaturą i myszą, a także pozostawić miejsce na lampkę stołową, książkę lub stos papieru, telefon i filiżankę kawy.

przykładowe biurko komputerowe

Podczas pracy z dokumentami papierowymi potrzebujesz większego biurka – co najmniej 150 cm lub więcej. Wygodna wysokość stołu komputerowego wynosi 70 – 80 cm, kręgosłup nie powinien się zginać, a dłonie powinny swobodnie leżeć na blacie. Oczywiście poziom względem stołu można dokładniej wyregulować za pomocą krzesła komputerowego z regulacją wysokości.

Forma

Stoły są proste, w kształcie litery L i w kształcie litery U. Proste biurko to prostokątne biurko. Może mieć dowolny rozmiar. Stół narożny (w kształcie litery L) jest umieszczony w rogu, zwykle w małych mieszkaniach. Stoły narożne mają przekątną (gdy osoba siedzi twarzą do rogu pokoju) i układ diagonalnie-prostopadły (gdy użytkownik może usiąść zarówno ukośnie do rogu, jak i prostopadle, jak przy zwykłym stole).

Stół w kształcie litery U ma trzy powierzchnie robocze, jest to najbardziej pojemna opcja. Stół stojący to stół prosty lub narożny z małym blatem i co najmniej jednym poziomem. Zwykle używany do pracy z laptopem. Półka na jednostkę systemową musi być składana (aby można było łatwo włożyć dysk flash lub słuchawki do komputera) i dobrze wentylowana (aby komputer się nie przegrzał). Wygodne modele z komorą na jednostkę systemową na kółkach. Jeśli miejsce na stole pozwala na umieszczenie klawiatury i myszy bezpośrednio na blacie, możesz odrzucić specjalną półkę na klawiaturę. Na małym stole z wąskim blatem taka półka byłaby mile widziana.

mężczyzna siedzi przy biurku komputerowym

Półka na monitor jest często wykonana w formie cokołu, co oznacza, że znajduje się powyżej poziomu blatu. Jest to zasadniczo błędne – monitor powinien być zainstalowany albo na blacie, albo jeszcze lepiej w niszy, tak aby znajdował się poniżej poziomu stołu o 15–25 cm.

Podnóżek to kolejna przydatna „półka”, która pozwoli ci zająć wygodniejszą pozycję przy stole, a także będzie wygodna dla dziecka, którego nogi nie sięgają podłogi. Taki stojak musi być zdejmowany, aby można go było usunąć w razie potrzeby. Drukarkę, skaner, router, głośniki, papiery i przydatne drobiazgi można umieścić na półkach u góry lub na bokach stołu. Zwróć uwagę na niezawodność akcesoriów i mechanizmów przesuwnych, szafek, upewnij się, że szuflady łatwo się otwierają. Meble tego typu możesz nabyć choćby w sklepie internetowym meble-bik.pl.