Aplikacje bankowe – Używać czy nie używać
Bankowość mobilna coraz śmielej wkracza do naszych urządzeń. Dostawcy zapewniają, że jest to bezpieczne rozwiązanie, które ułatwia proces płatności. Co do ostatniego, z pewnością mają rację. A jak jest z bezpieczeństwem?
W sieci nie ma miesiąca, żeby nie pojawiały się informacje o atakach hakerskich na mobilne aplikacje bankowe, nawet w Google Play można było ostatnio znaleźć programy podszywające się pod znane aplikacje bankowe. Cyberprzestępcy różnymi sposobami próbują wyłudzić od użytkowników informacje potrzebne do wykonania przelewów lub nawet całkowitego przejęcia konta bankowego. Czy można się przed tym uchronić?
Rób wszystko z głową!
Najważniejszym elementem w całym systemie bezpieczeństwa jesteś Ty. Tak Ty! To od Ciebie zależy poziom bezpieczeństwa, to Ty decydujesz co instalujesz i w jaki sposób używasz swojego smartfona.
Uważaj na aplikacje
Nie instaluj aplikacji z niepewnych źródeł. Uważaj na aplikacje nie mające nic wspólnego z bankowością, ale które posiadają dużą ilość pozwoleń na dostęp do określonych części urządzenia i systemu.
Jeśli lubisz testować programy, instalujesz ich sporo, rób to na urządzeniu zapasowym, na którym nie przechowujesz żadnych pinów i haseł czy to do skrzynek pocztowych, czy też do bankowości elektronicznej. Takie urządzenie zawsze może służyć jako poligon doświadczalny. Możesz do tego wykorzystać stary smartfon.
Dodatkowe zabezpieczenie
W bankowości elektronicznej pamiętaj, aby zawsze ustawić dodatkowe zabezpieczenia, w postaci logowania dwuskładnikowego oraz konieczności podawania kodu SMS lub kodów jednorazowych podczas dokonywania każdego przelewu. Można również określić dzienny lub miesięczny limit kwot przelewów. Warto jednak zwrócić uwagę, że mające ostatnio miejsce ataki, obchodziły wszelkie zabezpieczenia, łącznie z kodami SMS. Bankowość mobilna jest dla mądrych ludzi, którzy potrafią właściwie korzystać ze smartfona i posiadają przynajmniej minimum wiedzy w zakresie bezpieczeństwa. Dlatego dobrze jest stale obserwować serwisy z newsami mobilnymi oraz strony banków, które często informują swych klientów o potencjalnych zagrożeniach. Podsumowując – ustaw dodatkowe zabezpieczenia, ale nie zapominaj też o edukacji i śledzeniu aktualności związanych z bezpieczeństwem mobilnym.
Antywirus
Wiele osób poleca oprogramowanie antywirusowe, które w założeniu powinno zmniejszyć ryzyko infekcji, wyłudzania danych, antywirusy potrafią również rozpoznać fałszywe aplikacje, choć nie zawsze, szczególnie gdy są to nowe zagrożenia. Czy warto mieć antywirusa w smartfonie? I tak i nie, wszystko zależy od poziomu Twojej wiedzy, sposobu korzystania z urządzenia. Musisz pamiętać, że antywirusy to pomocnicy, którzy nie zawsze będą w stanie uratować Cię przed wpadką, dlatego postaw na edukację, która zwiększy świadomość zagrożenia, wówczas Twoja obrona będzie skuteczniejsza. Przykładowe oprogramowanie antywirusowe znajdziesz we wpisie pt. Jaki program antywirusowy do smartfona.