Jaki program antywirusowy do smartfona

zabezpieczenie
Użytkownicy na swoich smartfonach używają przeróżnego typu aplikacji, począwszy od aplikacji umożliwiających komunikację: Messenger, LinkedIn, WhatsApp, Instagram, poprzez programy umożliwiające na przykład wysyłanie wiadomości e-mail, a skończywszy na narzędziach pozwalających na szybkie płatności, aplikacjach bankowych, programach do przechowywania haseł. Czym więcej aplikacji używamy i czym bardziej wrażliwe dane przechowujemy, tym bardziej potrzebujemy dodatkowej ochrony. Jedną z nich jest program antywirusowy z przeznaczeniem na smartfon.

Z roku na rok rośnie liczba zagrożeń i wirusów na smartfony, które mają za zadanie nie tylko wykradać poufne informacje, ale również bardzo często zbierać informacje o użytkownikach, ich preferencjach i późniejsze ich wykorzystanie w celach nie tylko marketingowych.
W dobie wszechobecnego dostępu do Internetu musimy zadbać o należyte bezpieczeństwo informacji. Idealnie tutaj pasuje stare przysłowie „Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz”. Nikt za Ciebie nie zabezpieczy urządzenia, dlatego jeśli używasz smartfonu między innymi do płatności mobilnych musisz wyposażyć go w dodatkową ochronę. Pytasz, który z antywirusów będzie najlepszy oraz czy ta ochrona w zupełności wystarczy, aby ochronić się przed zagrożeniami?
użytkownik smartfonu

Użytkowniczka smartfonu

Odpowiem wpierw na drugie pytanie – czy antywirus wystarczy? Żadne oprogramowanie nie zabezpieczy w 100%, antywirus może uchronić Cię przed popularnymi zagrożeniami, a za sprawą modułu heurystycznego, w który większość antywirusów jest wyposażona, może ochronić również przed niebezpieczeństwami dotychczas nieznanymi, jednak skuteczność modułów heurystycznych nie jest do końca dobra, nie należy zatem w ciemno ufać aplikacji i pozostawiać wszystko w jej rękach.
smartfonik w rękach

Antywirus w smartfonie

Każdego dnia pojawia się wiele wirusów i zagrożeń, które dopiero po rozpoznaniu mogą trafić na listę zagrożeń w postaci aktualizacji definicji wirusów – dlatego tak ważne jest systematyczne (automatyczne) aktualizowanie oprogramowania antywirusowego w smartfonie.

Oprócz aktualizacji ważna jest również edukacja, między innymi o sposobie infekowania urządzeń mobilnych. Ważne jest, abyś przynajmniej kilkanaście minut tygodniowo poświęcił na przeszukanie serwisów technologicznych pod katem artykułów omawiających nowe zagrożenia w sieci. Dzięki takiemu podejściu będziesz w stanie skuteczniej unikać niebezpieczeństw, jak również po zidentyfikowaniu danego zagrożenia będziesz mógł go precyzyjnie zidentyfikować i zgłosić do producenta antywirusa w celu bliższego zbadania. Antywirus części zagrożeń może nie wykryć – Twoja wiedza i z czasem doświadczenie już tak.
edukacja

Edukacja to podstawa!

Który antywirus wybrać? W zasadzie każdy współczesny antywirus opiera się na podobnych zasadach wykrywania, wszystkie bazują na definicjach wirusów, większość posiada moduł wczesnego wykrywania tzw. heurystyka, jak również duża część oprogramowania bazuje na definicjach wirusów i zgłoszeniach użytkowników „w chmurze”, która centralizuje wszystkie zagrożenia i jest w stanie szybciej identyfikować nowe wirusy. Takim antywirusem jest choćby znany wszystkim Avast, który w typowych zastosowaniach domowych powinien się sprawdzić.

Część użytkowników smartfonów uważa, że do ochrony nie jest potrzebny żaden antywirus. Sporo w tym prawdy, natomiast dotyczy to głównie tych najbardziej doświadczonych użytkowników, którzy znają temat bezpieczeństwa bardzo dobrze, monitorują na bieżąco sytuację i doskonale poruszają się w środowisku Internetu, mimo to zdarza się czasem, że nawet i oni są w stanie paść ofiarą nowego dotychczas nieznanego zagrożenia, dlatego bez względu na poziom doświadczenia, powinno się posiadać program antywirusowy na smartfonie, nawet gdy nie będzie cały czas aktywnie skanował pamięć i pliki, tylko będzie działał w modelu „on demand”.

5 komentarzy

  • Greg

    Uważam że takie aplikacje są zbędne. Jeśli instalujemy programy ze znanego źródła nic nie powinno stać sie a aplikacje antywirusowe tylko spowalniają system.

  • Mini

    Dla użytkownika domowego najlepszy program antywirusowy to kaspersky.

  • Guru

    Bitdefender też ma dobrą apke na smartfona.

  • Viola

    Używam avasta i nie zamieniłabym na innego antywirusa.