Kabel do ładowarki smartfona – oryginalny czy zamiennik?

telefon ładowarka
Zastanawiasz się, który kabel do smartfonu wybrać? Oryginalny? …może zamiennik? Na pewno w Internecie przeczytałeś sporo informacji na ten temat i zauważyłeś podzielone zdania. W tym poradniku postaram się odpowiedzieć na kilka pytań od użytkowników odnośnie jakości kabli, jak również jednoznacznie odpowiedzieć, których kabli ja osobiście używam. Przedstawiona w artykule informacja jest moją subiektywną opinią w tym zakresie. Serwisy smartfonów, producenci kabli jak również producenci oryginalnych części do smartfonów mogą mieć zupełnie inne zdanie w tym zakresie.

oryginalna ładowarka do telefonu

Oryginalna ładowarka do smartfona

Coraz częściej w smartfonach montowane są niewymienne baterie, co niestety pociąga za sobą przykre konsekwencje – w sytuacji, gdy bateria w smartfonie straci na wydajności, nie będziesz mógł przejść na nowszą, będziesz po prostu zmuszony wyrzucić smartfon do kosza. Co gorsze bateria traci na pojemności każdego dnia, miesiąca, roku, nawet gdy tego smartfonu w ogóle nie używasz. Na degradację baterii wpływ mają również czynniki zewnętrzne, jak temperatura pracy, jakość ładowarki (szybkość ładowania), jak również niestety jakość kabla do ładowarki.

Nie każdym kablem naładujesz baterię!

Na początku warto w tym miejscu wspomnieć, że nie każdy kabel jest przeznaczony do ładowania smartfonu. Użytkownicy urządzeń przenośnych bardzo często zapominają o tym fakcie, nie sprawdzając jeszcze przed zakupem, czy kabel będzie w stanie udźwignąć kwestie ładowania. Podobnie jest z kablami do transferu danych. Wprawdzie producenci kabli już coraz rzadziej kombinują i tworzą uniwersalne kable, zarówno do ładowania smartfonów, jak i do transferu danych z komputera do urządzenia lub odwrotnie, jednak powstaje inny problem – mianowicie jakości kabla, a konkretnie materiałów użytych do jego produkcji, jak również wsparcie dla alternatywnych (nowych) technologii ładowania.

Szybkie ładowanie a kabel do smartfona

Jeśli już znajdziesz odpowiedni kabel, który będzie kompatybilny z Twoim smartfonem i będzie można go użyć wraz z ładowarką, powstaje kolejne pytanie – czy kabel będzie w stanie ładować smartfon w trybie Quick Charge. Czym jest tryb szybkiego ładowania? Jest to tryb, w którym już po 5 minutach od podłączenia do ładowarki, jesteś w stanie doprowadzić baterię do poziomu, który wystarczy na komfortowe przeprowadzenie nawet kilkunastu rozmów telefonicznych. Jest to rozwiązanie, które przydaje się wielu osobom, szczególnie ludziom biznesu, którzy żyją w biegu i często muszą korzystać ze zdobyczy najnowszych technologii w celu ułatwienia sobie życia, jak również podniesienia produktywności.

Kable uniwersalne, tanie zamienniki kabli, a czasem nawet markowe zamienniki nie są w stanie osiągnąć takiej wydajności i zapewnić takiego poziomu bezpieczeństwa, jak w przypadku kabli dedykowanych dla konkretnego smartfonu, wprost od producenta urządzenia. Oczywiście tego typu kable są znacznie droższe od typowych zamienników, ale korzystając z oryginalnego kabla do ładowarki jesteśmy w stanie zmniejszyć ryzyko.

tani kabel do smartfona

Kabel do ładowarki smartfonu

Sam osobiście używam wyłącznie oryginalnych kabli, jak również oryginalnych urządzeń do ładowania, czy to bezprzewodowego, czy też klasycznego via kabel zasilania. Bardzo często kable zamienniki, nawet gdy posiadamy w zestawie oryginalną ładowarkę dedykowaną do naszego modelu smartfona, to za sprawą nieoryginalnego kabla, który nie wspiera najnowszych technologii ładowania Quick Charge, nie będziemy mogli skorzystać w pełni z możliwości, jakie zaoferował nam producent.

Czy zastosowanie zamienników może być równie efektywne, co oryginalnych – myślę, że tak, natomiast w swojej historii przerobiłem wiele smartfonów, jak również ładowarek i kabli, w tym zamienników, po tych doświadczeniach stwierdzam, że lepiej nie ryzykować, szczególnie gdy telefon jest jeszcze na gwarancji.