Najlepsza aplikacja kompas na Androida – Jaki kompas na smartfona

kompass

Chyba każdy z nas choć raz w życiu potrzebował skorzystać z kompasu, niestety nie każdy nosi go przy sobie, ale każdy nosi ze sobą smartfon… który można z powodzeniem wykorzystać jako poręczny kompas.

Co trzeba wiedzieć o kompasie na smartfonie

Na początku aplikacja kompas na Androida powinna zostać odpowiednio skalibrowana, w tym celu należy postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie smartfona, zwykle konfiguracja wstępna zamyka się w kilku obrotach w osi X, Y i Z, ale co ciekawsze niektóre smartfony ze średniej półki i te droższe posiadają dodatkowe czujniki, między innymi pola elektromagnetycznego, które praktycznie eliminują konieczność wstępnej pre-konfiguracji kompasu. Dzięki temu możliwe jest zastosowanie najprostszych aplikacji, które nie wymagają dodatkowych czynności ze strony użytkownika.

Kompas na Androidzie – wymagane czujniki

Które z czujników są niezbędne do tego, aby kompas na smartfonie działał prawidłowo? Do czujników niezbędnych zaliczymy akcelerometr oraz żyroskop. Pierwszy pozwala na wykrycie położenia urządzenia w przestrzeni, jest w stanie zmierzyć zmianę położenia względem poszczególnych osi. Drugi – żyroskop, to czujnik odchylenia od płaszczyzny, dzięki współpracy obydwu możliwe jest dokładniejsze ustalanie położenia/pozycji, nie tylko w aplikacjach typu kompas. Czujnikiem dodatkowym jest magnetometr, który niestety nie występuje w wielu tańszych smartfonach. Magnetometr zwiększa skuteczność pomiaru kompasu poprzez pomiar pola elektromagnetycznego.

kompas na androida

Kompas Galaxy – Jeden z ciekawszych programów typu kompas na Androida

Dokładność pomiarów

Aplikacje typu kompas na Androida niestety często zawodzą. Czym to jest spowodowane? Wyżej wspominaliśmy o czujnikach, niestety czym ich mniej, tym mniejsze możliwości i mniejsza dokładność. Akcelerometr występuje niemalże we wszystkich współczesnych urządzeniach, żyroskop już nie, a te dwa w przypadku kompasu najlepiej gdy działają razem. Ogromne znaczenie ma również obecność w telefonie magnetometr, który mocno poprawia jakość i precyzję odczytu, mimo to odczyty przy pomocy kompasu w smartfonie i tak pozostawiają wiele do życzenia. Magnetometry montowane w urządzeniach są zawodne, gdy na przykład w pobliżu znajduje się źródło promieniowania elektromagnetycznego, na przykład laptop, komputer. Warto też zwrócić uwagę, że pomiar wykonany „z ręki” jest mniej dokładny, człowiek też w pewnym stopniu zmienia odczyt, dlatego jeśli chcemy precyzyjnie określać położenie za pomocą kompasu, warto aby nasz smartfon posiadał wszystkie wspomniane czujniki: akcelerometr, żyroskop oraz magnetometr, na dodatek pomiary warto wykonywać z plastikowego kijka lub wykonanego z poliwęglanu teleskopu, przystosowanego do smartfonów (robienia selfie). Wówczas uzyskamy precyzyjny odczyt. Oczywiście nie bez znaczenia jest też jakość zainstalowanej aplikacji.

W sklepie Google Play znajdziemy rozmaite aplikacje, niektóre z nich obiecują więcej, niż pozwalają na to możliwości techniczne współczesnych smartfonów. Przetestowaliśmy kilkanaście tego typu aplikacji i najciekawszą z nich okazała się ta, która posiada najmniej funkcjonalności. Mowa o aplikacji Kompas Galaxy autorstwa Pana Szymona Dyji. Można ją pobrać z oficjalnego sklepu Google Play (tutaj).

2 komentarze