Mówiąc o najpopularniejszym komunikatorze, z którego korzystają Polacy, na pierwszym miejscu należy wymienić aplikację komunikacyjną portalu Facebook – Messenger. Za jej pomocą możemy łatwo i szybko wymieniać się wiadomościami tekstowymi, nawiązywać połączenia głosowe i wideo. Bogata funkcjonalność programu pozwala jednak na więcej. Jedną z przydatnych opcji jest możliwość przesyłania plików graficznych i wideo. Czy da się je zachować w pamięci telefonu? Oczywiście, że tak. Poniżej podpowiadamy jak to zrobić.
Bywa tak, że kolejne aktualizacje psuja funkcjonalność całkiem udanego narzędzia. Tak też było w przypadku Messengera. Kiedyś, popularny komunikator umożliwiał automatyczny zapis wymienianych plików multimedialnych. Po zaznaczeniu odpowiedniej opcji, zdjęcia i filmy były katalogowane w odpowiednich folderach, bez żadnej ingerencji ze strony użytkownika. Niestety, od jakiegoś czasu ta funkcja nie jest dostępna, co może nieco dziwić w czasach, w których smartfony nawet z niższej półki oddają do dyspozycji użytkownika trzycyfrową przestrzeń na dane. Obecnie z automatu możemy zapisać wyłącznie zdjęcia wykonywane przy użyciu aplikacji Messenger. Pozostałe, musimy pobierać samodzielnie. Jak to zrobić?
Pobieranie zdjęć z Messengera – instrukcja krok po kroku
Scrollowanie konwersacji w celu odnalezienia jednego zdjęcia może okazać się dość kłopotliwe. Na szczęście komunikator umożliwia łatwe wyszukiwanie multimediów. Wszystko, co trzeba zrobić, to otworzyć rozmowę, wybrać ikonę (i). W sekcji Więcej działań wybieramy opcję Wyświetl zdjęcia i filmy. Teraz mamy przed oczyma wszystkie multimedia, jakie wymieniliśmy z danym użytkownikiem aplikacji Messenger. Po tapnięciu w miniaturę, otworzymy plik. W lewym dolnym rogu zobaczymy przycisk Więcej (trzy kropki). Teraz pozostaje nam tylko wybrać opcję Zapisz. Fotografię lub plik wideo znajdziemy w folderze Pictures i podfolderze Messenger.
Zdjęcia i filmy możemy zapisywać także bezpośrednio z konwersacji. W tym przypadku, wystarczy tylko tapnąć i przytrzymać dany materiał. W dolnej części ekranu zobaczymy menu z dostępnymi opcjami. Teraz wystarczy tylko wybrać opcję Zapisz obraz.
Porada dla power userów
Zaawansowani użytkownicy smartfonów często chcą mieć „pełną władzę” nad urządzeniem, z którego korzystają. Umożliwia im to tzw. root, czyli najwyższy poziom uprawnień, dający nam dostęp do najgłębszych zakamarków systemu operacyjnego smartfona. Jak to się ma do pobierania zdjęć z aplikacji Messenger? Spieszymy z wyjaśnieniem.
Otwarte jądro systemu daje nam dostęp do katalogu fb temp, w którym automatycznie zapisywane są wszystkie zdjęcia z Messengera, mimo że aplikacja teoretycznie nie jest wyposażona w taką opcję. Dokładna ścieżka katalogu to: data/data.com.facebook.orca/cache/fb_temp. Niestety, znajdziemy tam jedynie miniaturki przesyłanych fotografii, nie zdjęcia w pełnej rozdzielczości. Tę poradę należy zatem rozpatrywać w kategoriach ciekawostki.
Pamiętaj, rootowanie smartfona to niełatwa procedura. Nieodpowiednio przeprowadzona, może doprowadzić do trwałego uszkodzenia urządzenia.
Pobieranie wszystkich danych z Facebooka
Mało użytkowników wie, że z Facebooka, w tym Messengera można pobrać wszystkie dotychczas zgromadzone dane na swój dysk. Aby tego dokonać należy zalogować się na laptopie na Facebooku i przejść kolejno do: Ustawienia i prywatność => Ustawienia => Twoje informacje na Facebooku => Pobieranie Twoich informacji => Wyświetl.
Na kolejnym ekranie wpierw określamy jakie dane chcemy pobrać, następnie wskazujemy format i jakość multimediów, po czym klikamy Utwórz plik.
Zostanie utworzona kopia danych, którą będzie można pobrać przez określony czas.