Jak usunąć rysy z telefonu?

stłuczona szybka w smartfonie
Nowe smartfony prezentują się fantastycznie i chyba każdy użytkownik chciałby, żeby jego urządzenie przez możliwie najdłuższy czas przedstawiało stan fabryczny. Niestety, w toku eksploatacji każdy smartfon traci nieco na walorach wizualnych. Pierwsze w kolejności pojawiają się tzw. mikroryski, a jeżeli nie dbamy należycie o sprzęt – także głębokie zarysowania. Czy można je usunąć? Przekonajmy się.

Szkło – powiew luksusu czy utrapienie użytkownika?

Od pewnego czasu, na rynku dominują smartfony obustronnie pokryte szkłem. Wcześniej ten materiał przykrywał wyłącznie ekran, obecnie gości też na „pleckach” urządzeń mobilnych, nie tylko flagowych, ale i średniopółkowców. Początki tej mody sięgają roku 2010, kiedy zaprezentowany został iPhone 4. Trend ten został szybko podłapany przez producentów smartfonów z Androidem na pokładzie i obecnie, w dobie upowszechnienia technologii ładowania bezprzewodowego, skutecznie wypiera metalowe wykończenie.

Niestety, szkło, jako materiał wykończeniowy, ma wiele wad. Producenci muszą tu znaleźć pewien kompromis między odpornością na tłuczenie i na zarysowanie. Obecnie wyraźnie widać, że prym wiodą miękkie mieszanki, które nie pękają przy pierwszym kontakcie z podłożem, ale bardzo szybko „wyłapują” ryski.

Jak pozbyć się zarysowań ze smartfona?

W sieci można znaleźć masę poradników na temat „skutecznego usuwania rys”. Niektórzy wskazują, że najlepiej spisuje się pasta do zębów, zdaniem innych – zasypka dla niemowląt wymieszana z wodą. Niestety, praktyka pokazuje, że takie domowe sposoby najczęściej tylko pogłębiają problem, a w niektórych przypadkach – doprowadzają do zniszczenia telefonu. Nawet wodoodporny telefon może nie przetrwać intensywnego pocierania ekranu pastą lub proszkiem rozrobionym z wodą.

Więc może papier ścierny? Ponoć to niezwykle skuteczny sposób. To prawda, ale tylko pod warunkiem, że wiesz, jaką gradację wybrać i masz już doświadczenie w polerowaniu szkła. W przeciwnym wypadku, telefon po takim zabiegu będzie wyglądał jak potraktowany ostrym kamieniem.

Pasta do usuwania zarysowań? Podobnie jak w przypadku użycia papieru ściernego, jej zastosowanie ma doprowadzić do zrównania warstwy szkła z poziomem rysy. Także tutaj nie obejdzie się bez doświadczenia, którego większość użytkowników smartfonów po prostu nie ma. Inna sprawa – nadmierne usunięcie materiału z tafli osłaniającej ekran może pogorszyć jakość wyświetlanego obrazu i osłabić reakcję na dotyk.

Jak zatem pozbyć się zarysowań w warunkach domowych? W przypadku mikrorysek, najrozsądniejszym wyjściem jest naklejenie na ekran specjalnej folii. Takie akcesorium częściowo wypełni i w ten sposób – zamaskuje niewielkie uszkodzenia. Dodatkowo, zabezpieczy ekran przed powstawaniem kolejnych rys.

Głębokie zarysowania wymagają interwencji serwisu. Specjalista oceni, czy szkło kwalifikuje się do odnowy. Jeżeli nie, nie obejdzie się bez wymiany tafli na nową. Należy jednak podkreślić, że taka usługa nie jest zbyt kosztowna, zwłaszcza w konfrontacji z ceną nowego telefonu.