Jak sprawdzić prędkość Internetu w telefonie?

na smartfonie

Internet mobilny staje się coraz szybszy, a to oznacza, że aby móc zapewnić sobie wysoki komfort pracy, nie trzeba już decydować się na stałe łącze. Stwarza to niezwykle komfortową sytuację, w której dostęp do sieci możemy mieć zawsze i wszędzie.

Nie należy jednak zapominać, że deklarowana przez dostawcę usługi prędkość transmisji danych nie jest wartością stałą, co dostrzeżemy zwłaszcza w sytuacji, w której z sieci korzystamy za pośrednictwem smartfona. Wystarczy zmienić lokalizację, by odczuć wyraźny spadek parametrów połączenia. Zastanawiasz się, jak szybki jest twój Internet w smartfonie? Można to łatwo sprawdzić.

Powoli wkraczamy w erę szybkiego mobilnego Internetu, a to oznacza, że pod względem szybkości transmisji danych, Internet mobilny powoli dogania łącza światłowodowe. Mimo to, niemal każdego dnia użytkownicy smartfonów spotykają się z sytuacją, w której „załadowanie” strony www trwa zdecydowanie zbyt długo. W niektórych przypadkach takie problemy mają charakter nagminny. Niestety, deklaracje operatorów, co do prędkości łącza, często nijak mają się do rzeczywistości. Na szczęście, prędkość Internetu możemy sprawdzić nie tylko za pośrednictwem komputera, ale także telefonu.

Rozwiązania systemowe i zewnętrzne

W wielu smartfonach, aplikacja pozwalająca zmierzyć prędkość sieci jest preinstalowana fabrycznie. Dotyczy to przede wszystkim chińskich urządzeń, w których nakładki systemowe są bardzo rozbudowane i oferują wiele mniej lub bardziej przydatnych udogodnień. Problem w tym, że niejednokrotnie takie narzędzia są „zakopane” w najgłębszych zakamarkach systemu, a ich odnalezienie nie jest takie łatwe. Inna sprawa, funkcjonalność natywnych rozwiązań często pozostawia sporo do życzenia.

speedtest aplikacja

SpeedTest – aplikacja na smartfona

Mając na względzie powyższe, warto zainstalować dedykowaną do tego celu aplikację dostarczaną przez zewnętrznego developera. Nasza propozycja to Speedtest – darmowe i całkowicie bezpieczne narzędzie, które oferuje wszystko to, czego można oczekiwać od takiej aplikacji, a przy okazji działa bardzo stabilnie. Aplikacja jest dostępna dla systemów operacyjnych Android i iOS, więc wszystko, co trzeba zrobić, to pobrać ją z oficjalnego repozytorium (klik).

Jak odczytać wyniki pomiaru?

Obsługa tego narzędzia jest całkowicie intuicyjna. Wystarczy tylko tapnąć przycisk START, a apka sama zainicjuje procedurę testową. Po kilku chwilach, otrzymamy wyniki. Jak je odczytać.

Podstawowe parametry, które nas interesują, to pobieranie i wysyłanie. Pierwszy z nich określa prędkość, z jaką dane pobierane są na nasze urządzenie. Drugi dotyczy wysyłania danych, przy czym należy podkreślić, że parametr ten nie dotyczy wyłącznie czasu, w jakim zostanie wysłana np. wiadomość e-mail. Za każdym razem, kiedy inicjujemy jakiekolwiek działanie, wysyłamy dane. Im szybciej to nastąpi, tym krótszy będzie czas reakcji serwera.

Kolejne parametry to ping i jitter. Pierwszy z nich dotyczy reakcji Internetu, a konkretnie – opóźnienia w transmisji danych. Im niższy ping, tym lepiej. Jitter oznacza czas zakłócenia w transmisji danych. Także tutaj obowiązuje zasada „niższa wartość to lepsza wartość”. Jeżeli oba parametry utrzymują się poniżej 25 ms, łącze jest dość stabilne.

Jak sprawdzić szybkość Internetu Orange

Jeśli chcemy sprawdzić prędkość Internetu od operatora Orange, możemy także skorzystać z jego dedykowanej strony do tego celu: speedtest.orange.pl, wielu operatorów świadczy tego typu usługi.

Start testu internetu w Orange

Przechodzimy na stronę i klikamy „Start”. Po około 60 sekundach otrzymujemy szczegółowe wyniki. Możemy testować prędkość Internetu nie tylko z Orange, ale również będąc na usługach innych dostawców np. Play. Podane odczyty należy traktować orientacyjnie. Mogą one się zmieniać w czasie.

Speed Test Orange

W tabeli z podsumowaniem wyników otrzymamy także wskazówki, czy prędkość zmierzona przez narzędzie będzie wystarczająca do przeglądania stron internetowych, odtwarzania filmów w niskiej jakości LQ oraz w wysokiej jakości HQ, czy będzie można prowadzić wideo-rozmowy przez Skype i inne komunikatory, czy będzie można swobodnie korzystać z gier online. Informacje podstawowe, ale fajnie zaprezentowane w punktacji do 5.

Ze strony internetowej Orange do pomiaru szybkości Internetu możemy skorzystać na telefonie i komputerze, nie musimy instalować żadnych aplikacji.