Jak sprawdzić siłę sygnału Internetu na iOS

facet łapie sygnał na pustyni

W dobie powszechnego dostępu do Internetu nikogo nie dziwią prędkości rzędu 100 Mbit/s, nawet na połączeniach „komórkowych”. Cały czas jednak są miejsca w Polsce, że o szybki Internet trzeba „walczyć”. W walce przydatna jest informacja o aktualnej sile sygnału połączenia internetowego. W poradniku przedstawiamy sposób na sprawdzenie siły sygnału Internetu na iPhonach (systemie iOS).

Po co sprawdzać siłę sygnału Internetu?

Wiedząc w którym miejscu jest najlepsza jakość sygnału możemy zmaksymalizować szybkość połączenia z Internetem. Czasami wystarczy iPhona umieścić na pudełku, nieco wyżej niż poziom parapetu i już możemy w ten prosty sposób poprawić siłę sygnału. Jednak, aby to zrobić musimy wiedzieć, jak odczytać siłę sygnału w systemie iOS.

Oczywiście zapytasz pewnie, po co umieszczać telefon na pudełku, skoro potrzebny jest on do surfowania po Internecie i taka formuła będzie dla ciebie mało komfortowa. Dużo w tym racji, jednakże przedstawiony sposób jest dobry, gdy na przykład chcesz udostępniać połączenie internetowe innym urządzeniom. Wówczas położenie iPhone na najlepszym stanowisku znacząco poprawi sygnał i jakość połączenia.

Jak sprawdzić siłę sygnału LTE/5G na iOS?

Aby tego dokonać musimy posłużyć się specjalnym krótkim kodem serwisowym, dzięki któremu dostaniemy się do zaawansowanych ustawień systemu iOS (tzw. Field Test Mode). Jak tego dokonać?

Uruchom aplikację Telefon i przejdź na zakładkę Przyciski.

Iphone/iOS - wybieranie Field Test Mode

Iphone/iOS – Field Test Mode Menu

Teraz wpisz następujący krótki kod serwisowy:

*3001#12345#*

Zatwierdź kod zielonym przyciskiem nawiązywania połączenia. Po chwili zobaczysz taki ekran…

Iphone/iOS -pomiar siły sygnału RSRP

Iphone/iOS -pomiar siły sygnału RSRP

Na ekranie głównym będą wyświetlone podstawowe informacje o połączeniu, typie połączenia, kanale (częstotliwości), znajdziesz tu również informacje o aktualnej sile sygnału – RAT – RSRP. Drobna uwaga – domyślnie na ekranie głównym może nie być odczytu wartości sygnału, dlatego musisz przejść do menu, wybierz hamburger menu znajdujący się po prawej od zakładki Home Dashboard => następnie przejdź do RAT Serving Cell Info (tapnij na strzałkę obok, nie na nazwie funkcji) => z listy dostępnych metryk zaznacz RSRP (po prostu tapnij obok danej opcji). W ten sposób dodasz metrykę do ekranu głównego.

Dobra siła sygnału Internetu – czyli jaka?

RSRP to aktualny odczyt siły sygnału, który mierzony jest w decybelach (dBm). Wyższa wartość oznacza mocniejszy sygnał, ale jak zauważysz, wartości są ujemne. Czym bliżej wartości -50 dBm tym lepszy sygnał.

Sygnał na poziomie -50, -60, -70 dBm uważany jest za silny. Z kolei gdy RSRP jest poniżej -80 dBm (czyli np. -90 dBm) – uznaje się, że jest to sygnał niewystarczający do komfortowego korzystania z sieci. Przy takiej sile sygnału uzyskanie optymalnej szybkości transmisji będzie trudne.

Wartości na poziomie -100 dBm i mniejsze pozwalają na korzystanie z Internetu, jednakże wyniki szybkości i czasu odpowiedzi (ping) nie będą na zadowalającym poziomie.

Jeżeli sygnał Internetu jest niezadowalający, możesz zastosować różne techniki dla jego wzmocnienia. Wspomnieliśmy już wyżej, że najprostszą techniką jest po prostu przestawienie telefonu w optymalne miejsce – tu z pomocą przychodzi nasz poradnik, który pozwoli odczytać siłę sygnału Internetu na twoim iPhonie.