Jak sprawdzić temperaturę procesora – kilka sposobów

procesor

Za wysoka temperatura we wnętrzu komputera jest zabójcza dla podzespołów. Początki bywają niewinne – komputer co jakiś czas zamyka się nieoczekiwanie lub system wyświetla „Blue screen”, aplikacje działają wolniej, a wentylator pracuje z większym hałasem. Brak reakcji może doprowadzić do uszkodzenia niektórych elementów komputera, co z kolei spowoduje konieczność ich wymiany lub nawet zakup nowego sprzętu. Jednym z najbardziej przegrzewających się podzespołów jest procesor, dlatego warto wiedzieć, jak monitorować jego temperaturę.

System uważa, ale do czasu

Warto wiedzieć, że w każdym komputerze istnieją dwa „progi” związane z chronieniem sprzętu przed przegrzaniem. Pierwszy funkcjonuje jeszcze z poziomu BIOS-u, ale moduł nie zawsze bywa włączony domyślnie. Warto to sprawdzić, a przy okazji zauważyć, że w BIOS-ie jest też widoczna aktualna temperatura procesora. Nie trzeba instalować żadnych dodatkowych programów, BIOS będzie pokazywał temperaturę i jednocześnie chronił komputer przed przegrzaniem. Opcja tam dostępna umożliwia określenie temperatury alarmowej (rozlegnie się dźwięk głośnika na płycie głównej) oraz krytycznej (komputer wyłączy się). Monitorowanie temperatury przez użytkownika z poziomu BIOS-u nie jest jednak wystarczające, bo o ile sam BIOS poradzi sobie podczas pracy komputera, to użytkownik może tam zajrzeć jedynie podczas uruchamiania sprzętu i niestety efekty przegrzewania procesora związane z używaniem zaawansowanych programów nie będą widoczne.

Drugi próg znajduje się już w systemie – wiele systemów, także tych z rodziny Windows, również monitoruje temperaturę procesora i ma możliwość wymuszenia zamknięcia komputera w sytuacji, gdy zrobi się zbyt gorąco. Oba progi bywają o tyle zawodne, że funkcje nie zawsze są włączone domyślnie oraz można je przypadkiem wyłączyć.

Sprawdzanie temperatury procesora dzięki aplikacji

Programy diagnostyczne pozwalają na monitorowanie wielu aspektów pracy komputera, więc bez trudu znaleźć można aplikację pokazującą temperaturę różnych podzespołów. Program taki może pracować w tle, jak również być uruchamiany od czasu do czasu w celu zweryfikowania, czy wszystko jest w porządku. Pomiar temperatury najczęściej dotyczy procesora (trzeba szukać pozycji z nazwą procesora, czasami występuje również angielski skrót CPU), ale można sprawdzić też płytę główną, kartę graficzną lub dysk twardy. Programy mogą pokazywać temperaturę kilku rdzeni procesora (CPU1, CPU2 itd.)

Poniżej zrzut ekranu z aplikacji CPUID Hardware Monitor.

cpuid hwmonitor

CPUID Hardware Monitor

Aplikacje przeważnie wyposażone są w funkcję wymuszania zamknięcia komputera w przypadku osiągnięcia wartości krytycznych. Czasami mogą dysponować narzędziem do modyfikowania szybkości i wydajności wentylatora, dzięki czemu da się bardziej schłodzić sprzęt i uniknąć osiągania bardzo wysokiej temperatury.

Przeciętnemu użytkownikowi wystarczy program, monitorujący ogólne wartości temperatury różnych podzespołów, w tym procesora. Jeśli jednak ktoś jest znacznie bardziej zaawansowany i chce sprawdzić, czy procesor pracuje z maksymalną mocą, a może nawet rozważa jego podkręcenie, istnieją aplikacje skupiające się wyłącznie na parametrach procesora (np. OCCT). Zaletą takich programów są również wbudowane moduły testujące, dzięki którym przeprowadzić można testy wydajności i wytrzymałości podczas symulacji różnych obciążeń komputera. Wyniki pracy aplikacji dostępne są np. w postaci diagramów i wykresów, które są na bieżąco aktualizowane.