Jak sprawdzić z jakiej sieci jest numer telefonu

Wiele spośród osób pamiętających czasy, w których telefonia komórkowa w Polsce dopiero raczkowała, z sentymentem wspomina dni, w których namierzenie operatora, do którego przypisany był numer telefonu, nie sprawiało najmniejszych trudności. Rynek ewoluuje i dziś każdy abonent i klient planujący „przeprowadzkę” do innej sieci, może zabrać swój numer ze sobą. To nieco komplikuje sprawę. Na całe szczęście, nawet dziś, gdy numery zostały wymieszane, możliwe jest namierzenie operatora.

„Kiedyś to były czasy” – popularne powiedzenie samo pcha się na usta, gdy wspominamy dni, kiedy trzy pierwsze cyfry numeru telefonu wystarczyły, by bezbłędnie określić operatora sieci. Mało tego, właściwie każdy telefon komórkowy sprzed ery smartfonów domyślnie wyświetlał na ekranie nazwę operatora. Dziś trzy pierwsze cyfry numeru nie mówią nam absolutnie nic na temat operatora komórkowego. Wynika to z faktu, że każdy może przenieść swój numer do innej sieci i w rezultacie, coś takiego jak specyficzny numer przestało istnieć. Nazwa operatora na ekranie? Bądźmy szczerzy, nie po to kupuje się smartfon z ekranem o wysokiej rozdzielczości i z idealną reprodukcją kolorów, by zasłaniać piękną tapetę nadmiarem informacji. Jak zatem określić operatora, do którego przypisany jest dany numer? Na szczęście okazuje się, że nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać.

Jak namierzyć operatora sieci?

Wiedza na temat operatora danego numeru staje się coraz mniej przydatna, zwłaszcza że coraz więcej osób korzysta z nielimitowanych planów taryfowych. Coraz więcej, ale nie wszyscy. Gdy w danej usłudze liczba darmowych minut i wiadomości jest ograniczona, wiedza o tym, do jakiej sieci należy numer osoby, z którą chcemy się skontaktować, daje miarodajny pogląd na koszt połączenia lub wiadomości.

Inna sprawa, często zdarza się, że sami użytkownicy telefonów zapominają, w jakiej sieci działa ich numer. Dotyczy to przede wszystkim tych osób, które korzystają z usług kilku operatorów. Bez tej wiedzy nie uda się nam zmienić planu taryfowego, nie aktywujemy też dodatkowych pakietów. Zatem, jak sprawdzić, do jakiej sieci przypisany jest numer telefonu?

Tutaj z pomocą przychodzi nam Internet. W sieci znajdziemy całą masę stron, na których możemy sprawdzić taką informację. Niektóre zostały nawet sprowadzone do postaci praktycznych i wygodnych w użytkowaniu aplikacji mobilnych. Zaznaczamy jednak, działanie tych mniej znanych witryn często okazuje się iluzoryczne, a sama strona jest niczym innym, jak tylko nośnikiem treści reklamowych.

T-mobile NMP

T-mobile NMP

Znacznie większą pewność dają strony uruchomione przez samych operatorów. Taką usługę oferuje choćby T-mobile. Obsługa strony jest banalnie prosta. Po wpisaniu numeru w pole wyszukiwania (bez prefiksu), wyświetli się operator sieci. Trzeba jednak podkreślić, że takie narzędzie nie jest w stanie namierzyć operatorów wirtualnych, czyli korzystających z nadajników należących do innych firm. W takim przypadku, narzędzie określi przynależność numeru do sieci-matki, co może być nieco mylące.

Przydatne narzędzia do sprawdzania z jakiej sieci jest numer telefonu:

  • T-Mobile MNP – http://download.t-mobile.pl/updir/

Posiadasz telefon i chcesz sprawdzić z jakiej sieci jest numer?

Jeśli używamy telefonu firmowego lub okazjonalnie korzystamy z jakiegoś telefonu, możemy nie pamiętać w której sieci jest zarejestrowany numer telefonu. Wiedza o tym, w jakiej sieci jest numer przydaje się między innymi do określenia stawek za połączenia. Może być sytuacja, że chcemy połączyć się z numerem w Play i jeśli dysponujemy numerem w tej samej sieci, możemy za połączenie zapłacić mniej lub nawet dzwonić za 0 złotych. Jest to chyba najczęstsza sytuacja, w której sprawdzenie do jakiej sieci przynależy numer przydaje się.

samsung-ustawienia-stan-sieci

Zatem, co musisz zrobić w telefonie, aby sprawdzić do jakiej sieci należy numer? Jeszcze do niedawna w celu sprawdzenia wystarczyło wykorzystać krótki kod USSD. Była to uniwersalna metoda sprawdzenia, która działała niemalże w każdym przypadku. USSD to z języka angielskiego Unstructured Supplementary Service Data, czyli usługa bardziej znana pod nazwą szybkich kodów GSM lub krótkich kodów operatorów. Tego typu kody pozwalają na sprawdzenie wielu informacji o telefonie, sieci i operatorze, jak również pozwalają zarządzać usługami, włączać pakiety minut, bonusy od operatorów, czy też doładować konto. Niestety w nowszych telefonach już tak łatwo nie ma i aby sprawdzić do jakiej sieci należy telefon musimy przebijać się przez zakamarki menu telefonu.

Aby wreszcie sprawdzić operatora GSM posłużę się przykładem z telefonów Samsung Galaxy, mianowicie kolejno: przechodzimy do Ustawienia => Telefon – informacje => Stan => Stan karty SIM => Sieć. W tym miejscu powinna widnieć nazwa sieci, w której zalogowany jest użytkownik. Co ciekawe, dotyczy to pierwszej karty SIM. Jeśli w telefonie mamy Dual SIM i chcemy sprawdzić stan drugiej karty, będziemy musieli tapnąć na dole SIM 2, tym samym przełączając się na informacje o stanie karty z drugiego slotu.

Jeśli znasz inne ciekawe narzędzia, podziel się informacją z użytkownikami bloga.