Współczynnik SAR – co to takiego? Jak sprawdzić, ile promieniowania emituje smartfon?
Kupując nowy telefon, większość osób zwraca uwagę na kluczowe parametry, takie jak procesor, pamięć wewnętrzna, RAM i aparat, całkowicie ignorując współczynnik promieniowania SAR wykazywany przez dane urządzenie. To spory błąd, bo o ile ostatni z wymienionych parametrów nie ma nic wspólnego z komfortem obsługi smartfona, to nie można wykluczyć, że może mieć wpływ na nasze zdrowie somatyczne.
Może, ale nie musi. Należy bowiem zaznaczyć, że w tej kwestii naukowcy wciąż jeszcze nie doszli do porozumienia i nie ma jednoznacznych dowodów na to, że promieniowanie emitowane przez smartfony może w istotny sposób wpływać na organizm ludzki. Zacznijmy jednak od początku.
Współczynnik SAR – co to takiego?
Ze względu na swoją specyfikę, każdy smartfon emituje określoną wartość promieniowania. SAR, czyli Specific Absorption Rate, to określenie odnoszące się do zjawiska pochłaniania przez tkanki ludzkiego ciała (i każdego innego organizmu) energii, gdy zostaje wystawione na działanie fal radiowych. Nie ma żadnych wątpliwości, że promieniowanie ma negatywny wpływ na zdrowie somatyczne. Właśnie z tego względu, obowiązujące przepisy prawne określają maksymalną wartość współczynnika SAR dla smartfonów. W Europie, górny próg został ustanowiony na poziomie 2 W/kg (masy ciała).
Czy smartfony szkodzą?
W sieci można znaleźć masę badań, mających udowodnić szkodliwy wpływ długotrwałej ekspozycji na promieniowanie. Niektóre teorie wskazują na możliwy wpływ na poziomie DNA, co ma doprowadzać do wystąpienia chorób nowotworowych. Rzecz w tym, że każde z owych badań dotyczy współczynnika SAR znacznie wyższego od wartości, która jest określana jako bezpieczna. Inna sprawa – do każdego badania długofalowego wkrada się wiele zmiennych, przez które związek na linii przyczyna-skutek wcale nie jest oczywisty. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że na razie nie udało się określić długotrwałego wpływu promieniowania smartfonów na organizm, więc należy przyjąć założenie, że im mniejsze promieniowanie, tym lepiej.
Jak sprawdzić współczynnik SAR dla danego smartfona?
Teoretycznie, w instrukcji obsługi każdego urządzenia i na stronie internetowej producenta powinna znaleźć się informacja na temat współczynnika SAR. W praktyce wygląda to nieco inaczej. Nie każda firma „chwali się” promieniowaniem smartfonów. Dotyczy to przede wszystkim niszowych marek, które oficjalnie nie dystrybuują swoich produktów na terenie Unii Europejskiej, ale nie tylko. Czy to oznacza, że zakup takiego smartfona przypomina grę w ruletkę? Na całe szczęście – niekoniecznie.
Badania w zakresie promieniowania emitowanego przez smartfony prowadzi niemiecki Federalny Urząd ds. Ochrony przed Promieniowaniem. W bazie organizacji znajdują się wartości faktycznego promieniowania emitowanego przez najróżniejsze urządzenia elektroniczne, w tym także przez smartfony. Żeby sprawdzić współczynnik SAR dla danego modelu, wystarczy odszukać go na stronie bfs.de. Dobra informacja jest taka, że żaden z modeli sprzedawanych na terenie UE nie przekracza określonej w przepisach wartości granicznej. Przypominamy jednak, długotrwały wpływ promieniowania o niskiej wartości nie został poznany, zatem dla własnego bezpieczeństwa, warto stawiać na modele o możliwie najniższym współczynniku SAR.
Promieniowanie telefonów – jak sprawdzić?
Promieniowane telefonów można także sprawdzić w inny sposób – mianowicie poprzez zastosowanie profesjonalnych mierników pól elektromagnetycznych. Niestety jest to bardzo drogi sprzęt, który często kosztuje ponad 2000 złotych. Jeśli jednak mamy kolegę, który dysponuje odpowiednim miernikiem, możemy go poprosić, aby zmierzył wartości podczas różnych trybów pracy np. podczas spoczynku telefon będzie miał inne wartości, aniżeli podczas działania sieci WiFi, LTE, czy też będąc w trakcie rozmowy telefonicznej. Odczytane wartości nie będą korespondowały z informacjami dostępnymi w broszurach producentów – dotyczące współczynników SAR, ale pozwolą nam zorientować się w temacie, na ile dany telefon jest bezpieczny dla naszego zdrowia. Prawda jest taka, że każdy telefon wydziela promieniowanie, ale jeden mniej, drugi więcej – ważne jest, aby wybierać te telefony, które w jak najmniejszym stopniu oddziaływują na nasz organizm. Warto wiedzieć, że długotrwałe oddziaływanie może pogarszać samopoczucie, co zostało udowodnione przez naukowców.
Jak sprawdzić współczynnik sar poprzez krótki kod?
W niektórych modelach telefonów będzie można sprawdzić etykietę producenta, która zawiera informacje na temat norm spełnianych przez urządzenie. W tych telefonach będzie można uzyskać dostęp do informacji o promieniowaniu SAR, poprzez zastosowanie krótkiego kodu USSD: *#07#.
Inne opcje sprawdzenia współczynnika SAR
Jeśli nie możemy znaleźć instrukcji obsługi telefonu, w której to znajdziemy wszystkie niezbędne w tym zakresie informacje lub gdy strona wcześniej podana BFS nie działa, aby sprawdzić wartości współczynnika SAR można udać się na inne specjalistyczne strony gromadzące dane o telefonach np. kimovil.com, devicespecifications.com. W tych miejscach znajdziemy dane o SAR telefonów, ale czasami zdarza się, że informacje tam zawarte nie są precyzyjne lub dotyczą różnych pomiarów wg. norm europejskich i norm w USA. Nie zawsze te informacje są jasno prezentowane użytkownikom. Musimy po prostu uważać przy sprawdzaniu.
Przy sprawdzaniu SAR telefonu najlepiej kierować się informacjami dostępnymi w instrukcji obsługi. Są to najbardziej wiarygodne informacje, podawane prosto przez producentów. Czasami informacje o SAR smartfonów podawane są na stronach internetowych danego producenta, lecz nie jest to częsta praktyka. Zawsze można poszukać w obrębie strony pliku PDF, ze szczegółową specyfikacją danego smartfona.