Współczynnik SAR – co to takiego? Jak sprawdzić, ile promieniowania emituje smartfon?

oddziaływanie telefonu

Kupując nowy telefon, większość osób zwraca uwagę na kluczowe parametry, takie jak procesor, pamięć wewnętrzna, RAM i aparat, całkowicie ignorując współczynnik promieniowania SAR wykazywany przez dane urządzenie. To spory błąd, bo o ile ostatni z wymienionych parametrów nie ma nic wspólnego z komfortem obsługi smartfona, to nie można wykluczyć, że może mieć wpływ na nasze zdrowie somatyczne.

Może, ale nie musi. Należy bowiem zaznaczyć, że w tej kwestii naukowcy wciąż jeszcze nie doszli do porozumienia i nie ma jednoznacznych dowodów na to, że promieniowanie emitowane przez smartfony może w istotny sposób wpływać na organizm ludzki. Zacznijmy jednak od początku.

Współczynnik SAR – co to takiego?

Ze względu na swoją specyfikę, każdy smartfon emituje określoną wartość promieniowania. SAR, czyli Specific Absorption Rate, to określenie odnoszące się do zjawiska pochłaniania przez tkanki ludzkiego ciała (i każdego innego organizmu) energii, gdy zostaje wystawione na działanie fal radiowych. Nie ma żadnych wątpliwości, że promieniowanie ma negatywny wpływ na zdrowie somatyczne. Właśnie z tego względu, obowiązujące przepisy prawne określają maksymalną wartość współczynnika SAR dla smartfonów. W Europie, górny próg został ustanowiony na poziomie 2 W/kg (masy ciała).

Czy smartfony szkodzą?

W sieci można znaleźć masę badań, mających udowodnić szkodliwy wpływ długotrwałej ekspozycji na promieniowanie. Niektóre teorie wskazują na możliwy wpływ na poziomie DNA, co ma doprowadzać do wystąpienia chorób nowotworowych. Rzecz w tym, że każde z owych badań dotyczy współczynnika SAR znacznie wyższego od wartości, która jest określana jako bezpieczna. Inna sprawa – do każdego badania długofalowego wkrada się wiele zmiennych, przez które związek na linii przyczyna-skutek wcale nie jest oczywisty. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że na razie nie udało się określić długotrwałego wpływu promieniowania smartfonów na organizm, więc należy przyjąć założenie, że im mniejsze promieniowanie, tym lepiej.

promieniowanie telefonu

Jak sprawdzić współczynnik SAR dla danego smartfona?

Teoretycznie, w instrukcji obsługi każdego urządzenia i na stronie internetowej producenta powinna znaleźć się informacja na temat współczynnika SAR. W praktyce wygląda to nieco inaczej. Nie każda firma „chwali się” promieniowaniem smartfonów. Dotyczy to przede wszystkim niszowych marek, które oficjalnie nie dystrybuują swoich produktów na terenie Unii Europejskiej, ale nie tylko. Czy to oznacza, że zakup takiego smartfona przypomina grę w ruletkę? Na całe szczęście – niekoniecznie.

Badania w zakresie promieniowania emitowanego przez smartfony prowadzi niemiecki Federalny Urząd ds. Ochrony przed Promieniowaniem. W bazie organizacji znajdują się wartości faktycznego promieniowania emitowanego przez najróżniejsze urządzenia elektroniczne, w tym także przez smartfony. Żeby sprawdzić współczynnik SAR dla danego modelu, wystarczy odszukać go na stronie bfs.de. Dobra informacja jest taka, że żaden z modeli sprzedawanych na terenie UE nie przekracza określonej w przepisach wartości granicznej. Przypominamy jednak, długotrwały wpływ promieniowania o niskiej wartości nie został poznany, zatem dla własnego bezpieczeństwa, warto stawiać na modele o możliwie najniższym współczynniku SAR.