Jak znaleźć zgubiony telefon?

Telefon przestał być już jedynie urządzeniem do komunikacji. Dla większości z nas, nowoczesne smartfony stały się centrum zarządzania naszym światem i w tym stwierdzeniu nie ma nawet cienia przesady.

To właśnie z pomocą smart-telefonów najczęściej kupujemy online, wykonujemy operacje finansowe i zarządzamy częścią służbowych obowiązków. To w pamięci telefonu przechowujemy większość prywatnych plików i całą masę danych osobowych. W tym kontekście, zgubienie urządzenia może mieć poważne konsekwencje. Taka sytuacja może zdarzyć się nawet najbardziej uważnej osobie, warto zatem wiedzieć, jak szybko i skutecznie namierzyć zgubę.

W chwili, gdy tracimy telefon z zasięgu wzroku, naszym pierwszym działaniem jest wykonanie połączenia z innego urządzenia. Jeżeli do naszych uszu nie dociera dźwięk dzwonka, możemy mówić o sporym problemie. Sporym, na szczęście nie takim, którego nie można rozwiązać. W obu wiodących systemach operacyjnych – Android i iOS – preinstalowane są narzędzia, dzięki którym szybko namierzymy zgubę.

Jak znaleźć zgubiony telefon z Androidem?

Android to obecnie wiodący system mobilny. Otwarto-źródłowe oprogramowanie znajdziemy w smartfonach ze wszystkich półek cenowych – od najtańszych budżetowców, przez średniaki, aż po kosztujące 5 tys. zł i więcej flagowce. Co warte podkreślenia, poszczególni producenci zwykle stosują autorskie nakładki systemowe, dodające do platformy od Google dodatkowe funkcje i zmieniające jej wygląd. Na całe szczęście, procedura odszukania zgubionego smartfona zawsze wygląda tak samo i interfejs systemowy nie ma tu nic do rzeczy.

W pierwszej kolejności, należy zalogować się do swojego konta Google (na komputerze, tablecie lub innym smartfonie). Ważne – jeżeli posiadasz kilka kont, wybierz to, które w zgubionym urządzeniu jest ustawione jako główne. Teraz należy odszukać główną zakładkę Konto, a następnie Bezpieczeństwo – zjechać niemalże na sam dół do sekcji Twoje urządzenia. Kolejny krok to wybranie opcji Znajdź zgubione urządzenie.

Twoje urządzenia

Twoje urządzenia na koncie Google

Znajdź moje urządzenie

Google – Znajdź moje urządzenie

Narzędzie daje możliwość ustalenia położenia zguby na mapie, umożliwia odtworzenie dźwięku (Play sound), wysłania komunikatu na ekran blokady oraz zdalnego zablokowania smartfona (Secure device) i wymazania wszystkich danych z jego pamięci (Erase device). Ta ostatnia opcja przyda się, gdy użytkownik ma pewność, że telefon dostał się w niepowołane ręce.

W oficjalnym repozytorium Androida znajdziemy też masę zewnętrznych aplikacji do namierzania telefonu. Warto jednak zastanowić się – skoro natywne narzędzie działa bez zarzutu, to po co dodatkowo obciążać pamięć urządzenia i udostępniać informacje o lokalizacji zewnętrznym firmom?

Jak znaleźć zgubionego iPhone’a?

Tak samo łatwo odszukamy zgubione urządzenie z systemem iOS. W tym przypadku, mamy do wyboru dwie opcje. Pierwsza – logujemy się na stronie icloud.com/find, a druga – korzystamy z preinstalowanej aplikacji Lokalizator (ta funkcja jest dostępna w systemie iOS 13 i w nowszych wydaniach).

Podobnie jak ma to miejsce w androidowych odpowiednikach, użytkownicy sprzętu z logo nadgryzionego jabłka otrzymują do dyspozycji cały zestaw praktycznych narzędzi. Można nie tylko wyświetlić położenie urządzenia na mapie, ale także użyć funkcji odtwarzania dźwięku i zablokowania dostępu do telefonu i usługi Apple Pay.