Telefon przestał być już jedynie urządzeniem do komunikacji. Dla większości z nas, nowoczesne smartfony stały się centrum zarządzania naszym światem i w tym stwierdzeniu nie ma nawet cienia przesady.
To właśnie z pomocą smart-telefonów najczęściej kupujemy online, wykonujemy operacje finansowe i zarządzamy częścią służbowych obowiązków. To w pamięci telefonu przechowujemy większość prywatnych plików i całą masę danych osobowych. W tym kontekście, zgubienie urządzenia może mieć poważne konsekwencje. Taka sytuacja może zdarzyć się nawet najbardziej uważnej osobie, warto zatem wiedzieć, jak szybko i skutecznie namierzyć zgubę.
W chwili, gdy tracimy telefon z zasięgu wzroku, naszym pierwszym działaniem jest wykonanie połączenia z innego urządzenia. Jeżeli do naszych uszu nie dociera dźwięk dzwonka, możemy mówić o sporym problemie. Sporym, na szczęście nie takim, którego nie można rozwiązać. W obu wiodących systemach operacyjnych – Android i iOS – preinstalowane są narzędzia, dzięki którym szybko namierzymy zgubę.
Jak znaleźć zgubiony telefon z Androidem?
Android to obecnie wiodący system mobilny. Otwarto-źródłowe oprogramowanie znajdziemy w smartfonach ze wszystkich półek cenowych – od najtańszych budżetowców, przez średniaki, aż po kosztujące 5 tys. zł i więcej flagowce. Co warte podkreślenia, poszczególni producenci zwykle stosują autorskie nakładki systemowe, dodające do platformy od Google dodatkowe funkcje i zmieniające jej wygląd. Na całe szczęście, procedura odszukania zgubionego smartfona zawsze wygląda tak samo i interfejs systemowy nie ma tu nic do rzeczy.
W pierwszej kolejności, należy zalogować się do swojego konta Google (na komputerze, tablecie lub innym smartfonie). Ważne – jeżeli posiadasz kilka kont, wybierz to, które w zgubionym urządzeniu jest ustawione jako główne. Teraz należy odszukać główną zakładkę Konto, a następnie Bezpieczeństwo – zjechać niemalże na sam dół do sekcji Twoje urządzenia. Kolejny krok to wybranie opcji Znajdź zgubione urządzenie.
Narzędzie daje możliwość ustalenia położenia zguby na mapie, umożliwia odtworzenie dźwięku (Play sound), wysłania komunikatu na ekran blokady oraz zdalnego zablokowania smartfona (Secure device) i wymazania wszystkich danych z jego pamięci (Erase device). Ta ostatnia opcja przyda się, gdy użytkownik ma pewność, że telefon dostał się w niepowołane ręce.
W oficjalnym repozytorium Androida znajdziemy też masę zewnętrznych aplikacji do namierzania telefonu. Warto jednak zastanowić się – skoro natywne narzędzie działa bez zarzutu, to po co dodatkowo obciążać pamięć urządzenia i udostępniać informacje o lokalizacji zewnętrznym firmom?
Jak znaleźć zgubionego iPhone’a?
Tak samo łatwo odszukamy zgubione urządzenie z systemem iOS. W tym przypadku, mamy do wyboru dwie opcje. Pierwsza – logujemy się na stronie icloud.com/find, a druga – korzystamy z preinstalowanej aplikacji Lokalizator (ta funkcja jest dostępna w systemie iOS 13 i w nowszych wydaniach).
Podobnie jak ma to miejsce w androidowych odpowiednikach, użytkownicy sprzętu z logo nadgryzionego jabłka otrzymują do dyspozycji cały zestaw praktycznych narzędzi. Można nie tylko wyświetlić położenie urządzenia na mapie, ale także użyć funkcji odtwarzania dźwięku i zablokowania dostępu do telefonu i usługi Apple Pay.