Jak usunąć wirusy z telefonu?

poszukiwania wirusa w smartfonie

Przez bardzo długi czas, wirusy nie zagrażały urządzeniom mobilnym. Zmieniające się zachowania użytkowników (którzy wraz z rozwojem technologii mobile zaczęli porzucać komputery na rzecz smartfonów i tabletów) doprowadziły jednak do sytuacji, w której cyberprzestępcy wzięli na celownik właśnie ten segment elektroniki użytkowej. Jak skutecznie pozbyć się wirusów z telefonu?

Informacje na temat wirusów infekujących telefony krążą w sieci właściwie od chwili, kiedy w sprzedaży pojawił się pierwszy smartfon. O ile początkowo były to jedynie „branżowe legendy”, to z czasem okazało się, że opracowanie złośliwego oprogramowania dla tej grupy urządzeń rzeczywiście jest możliwe. Dziś w sieci krąży prawdopodobnie więcej wirusów pisanych z myślą o smartfonach niż tych, które mają atakować komputery. Na całe szczęście, skala szkód, które mogą wyrządzić jest mniejsza, a ich usunięcie – łatwiejsze.

Dobry program antywirusowy

Najłatwiejszym sposobem na pozbycie się złośliwego oprogramowania z pamięci telefonu, jest przeskanowanie urządzenia dobrym programem antywirusowym. Trzeba jednak pamiętać, że określenie „dobry” ma w tym przypadku kluczowe znaczenie. Nawet w oficjalnych repozytoriach z aplikacjami znajdziemy całą masę narzędzi, które nie robią nic poza wyświetlaniem reklam. Inna sprawa – niektóre „antywirusy” same w sobie zawierają złośliwy kod!

Wybierając aplikację antywirusową, postaw na rozwiązania dostarczane przez uznanych developerów. Nawet najlepsze firmy wyspecjalizowane w opracowywaniu narzędzi zapewniających bezpieczeństwo w sieci oferują darmowe wersje swoich flagowych narzędzi, a jeżeli nie zależy ci na rozszerzonej funkcjonalności, w kwestii neutralizacji wirusów te sprawdzą się tak samo dobrze, co płatne.

Przeczytaj również artykuł pt. Jaki program antywirusowy do smartfona.

Ręczne usuwanie wirusów

Działanie niektórych złośliwych programów może doprowadzić do sytuacji, w której skorzystanie z aplikacji antywirusowej nie będzie możliwe. W takim przypadku, konieczne będzie odinstalowanie złośliwego programu.

tarcza z napisem wirus

Aby to zrobić, najpierw należy wprowadzić urządzenie w tryb awaryjny, który dezaktywuje wszystkie aplikacje. Następnie przechodzimy do sekcji „ustawienia” i zakładki „aplikacje”. Teraz pozostaje nam odszukać złośliwe oprogramowanie. Takie działanie będzie skuteczne w przypadku większości mobilnych wirusów. Wynika to z faktu, że aplikacje pisane z myślą o systemach Android i iOS, działają w tzw. „piaskownicy”, czyli w wyodrębnionym sektorze pamięci urządzenia. Wirus nie może zatem rozprzestrzenić się w pozostałych zakamarkach przestrzeni dyskowej.

Przywrócenie ustawień fabrycznych urządzenia

Ostateczną metodą usunięcia wirusów z telefonu jest ponowne przywrócenie sprzętu do predefiniowanych ustawień. Należy jednak pamiętać, że factory reset powoduje wymazanie wszystkich danych – loginów i haseł, historii połączeń, wiadomości, prywatnych plików itp. Oczywiście, w trakcie ponownej instalacji można przywrócić kopię zapasową. Warto jednak pamiętać, że takie działanie jest rekomendowane wyłącznie w jednej sytuacji – kiedy użytkownik ma pewność, że w zarchiwizowanych danych nie ma złośliwego oprogramowania. Jeżeli chcesz przywrócić ustawienia fabryczne w smartfonie przeczytaj ten poradnik.