Jak zmienić kolor Messengera na czarny – poradnik

Messenger - ikonka licznik wiadomości

Odkąd wprowadzono możliwość zmiany skórki na czarną w Androidzie 10, użytkownicy częściej pytają o możliwość zmiany koloru interfejsu aplikacji Facebook Messenger na czarny. Dlaczego w ogóle zmieniać kolor skórki na czarny? Przecież standardowa skórka jest z nami od lat i użytkownicy przyzwyczaili się do jej wyglądu.

Dlaczego użytkownicy chcą zmienić kolor Messengera na czarny?

Wszystko powiązane jest częściowo z technologią produkcji współczesnych ekranów smartfonów. Oczywiście mowa o ekranach OLED. Rozwińmy wpierw może ten skrót, OLED z języka angielskiego to Organic Light Emitting Diode czyli organiczna dioda elektroluminescencyjna. Producenci i użytkownicy mówiąc „ekran OLED” mają na myśli urządzenie, które zostało stworzone w oparciu o tą technologię. Na czym ona polega i dlaczego jest taka wyjątkowa?

Ekrany OLED są z nami już od wielu lat, a dokładniej od 2007 roku, a w powszechnym zastosowaniu od 2012 roku. Początkowo technologia stosowana głównie w telewizorach i monitorach, od 2013 roku wykorzystywana w produkcji ekranów smartfonów. Wyświetlacze OLED zapewniają doskonały kontrast i najlepsze pośród wszystkich dostępnych technologii wyświetlanie czerni – przez wielu określane mianem „prawdziwej” czerni.

Ekrany OLED cechuje wysoka żywotność oraz dużo większa energooszczędność, względem rozwiązań z poprzednich epok, jak LCD czy LED. Jednakże nie ma róży bez kolców, ekrany OLED podatne są na wypalanie, dzieje się tak, gdy jeden i ten sam obraz jest wyświetlany w tym samym miejscu i przez dłuższy okres czasu, wówczas dochodzi do wypalania. Wprawdzie oprogramowanie uniemożliwia powstanie uszkodzeń, ale ciągłe pozostawianie w takim stanie przyśpieszy zużywanie się ekranu.

Jako, że w OLED mamy do czynienia ze zjawiskiem samo-emisji światła, to pewnym rozwiązaniem jest tutaj wspomniana czerń. W przypadku wyświetlania większej ilości czerni na ekranie smartfona, uzyskuje się większą energooszczędność i żywotność – to właśnie dlatego użytkownicy poszukują czarnych skórek w aplikacjach mobilnych, czy też próbują zmienić je poprzez dodatkowe nakładki na aplikacje. Dla niektórych użytkowników czerń po prostu jest też bardziej elegancka i taki tryb wyświetlania będą preferowali.

Jak zmienić kolor Messengera na czarny?

Aplikacja Messenger jest obecna niemalże na każdym współczesnym smartfonie. Zastanawiasz się jak zmienić dla niej skórkę? Twórcy aplikacji zadbali, aby użytkownicy nie musieli daleko szukać. Zmiana skórki na czarną jest bardzo prosta. Wystarczy otworzyć aplikację Facebook Messenger, tapnąć na swojej ikonce użytkownika, w lewym górnym rogu ekranu, po czym tapnąć „Tryb ciemny”. Na kolejnym ekranie zaznaczyć Włączony.

Od tej pory Messenger przyjmie czarną skórkę, która dla wielu użytkowników może być bardzo atrakcyjnym kąskiem, nawet jeśli posiadają telefon, który nie jest wyposażony w ekran OLED.