Jak zmniejszyć zużycie baterii w telefonie

na smartfonie

Współczesne smartfony wyposażono w różnego typu mechanizmy oszczędzające energię, jednakże producenci nie poszli o krok dalej, baterie w smartfonach cały czas nie prezentują się okazale, nawet w topowych modelach możemy znaleźć konstrukcje o pojemności poniżej 4000 mAh.

Nawet pojemność 4000 mAh i świetne zarządzanie energią poprzez software nie gwarantuje długiej pracy na baterii, albowiem w topowych modelach smartfonów zastosowano ogromne ekrany wynoszące nawet ponad 6 cali, w dodatku pracujące pod rozdzielczością QHD. Wszystko to powoduje, że bateria 4000 mAh jest błyskawicznie konsumowana. Czy użytkownik smartfonu może coś zrobić, aby zmniejszyć zużycie baterii i wydłużyć czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora? W tym poradniku poznasz rozwiązanie!

Ergonomiczne użytkowanie smartfonu i ładowanie

Kluczową rzeczą w jak największym zoptymalizowaniu zużycia baterii jest odpowiednie użytkowanie telefonu, warto pamiętać o kilku kwestiach, które w perspektywie czasu mogą zrobić ogromną różnicę.

smartfon i ładowarkaPo pierwsze, najczęstszym błędem jest sposób, w jaki ładujemy telefon. Jeśli ładujemy telefon to starajmy się zdjąć etui. Etui izoluje urządzenie, pogarsza odprowadzanie ciepła, niestety czym większa temperatura wewnątrz urządzenia, tym szybciej bateria się zużywa. Ładując smartfona zadbajmy o komfortowe warunki, jeśli już ładujemy smartfona w etui, to połóżmy urządzenie na przykład na blacie szklanym, który to jest świetny jeśli chodzi o odprowadzanie ciepła.

Podczas ładowania dobrze jest również powstrzymać się od korzystania z urządzenia, już podczas procesu ładowania zwiększa się temperatura, nie dolewajmy oliwy do ognia, większość smartfonów w 2 godziny jest już w pełni naładowana, a te które stosują szybkie ładowanie nawet w krótszym czasie. Przy okazji wątku szybkiego ładowania, warto wiedzieć, że w tym modelu urządzenie bardziej się nagrzewa, jeśli komuś nie zależy na błyskawicznym naładowaniu urządzenia, może skorzystać z ładowania klasycznego, jednakże zwykle dołączane do zestawu ładowarki nie pozwalają na wybranie sposobu ładowania, po prostu domyślnie wybierają najszybszą formę ładowania, jeżeli zarówno ładowarka, jak i telefon obsługują technologię Quick Charge.

Wyłączenie nieużywanych usług

Jeżeli w danym momencie nie używamy danych usług, na przykład sieci bezprzewodowej, NFC, podczerwieni, Internetu mobilnego, warto wyłączyć całkowicie usługi. Najszybciej zrobić to poprzez menu główne, tapnąć na wybraną usługę tym samym zmieniając jej stan.

Szczególnie ważne jest to ponieważ użytkownicy bardzo często mają po włączane wszelkie dostępne usługi, nawet wtedy, gdy z nich w ogóle nie korzystają np. NFC czy lokalizacja GPS.

Koronną zasadą ergonomicznego użytkowania telefonu jest to, żeby wyłączać wszelkie nieużytkowane usługi. Warto też pamiętać, że każda włączona usługa to potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa, szczególnie w zatłoczonych miejscach, autobusach, pociągach, ktoś może zechcieć włamać się do urządzenia. Jeśli na smartfonie masz ważne dane lub używasz go również do płatności internetowych, przelewania pieniędzy czy też masz zapisane dane o płatności kartą, każdorazowo warto zwrócić uwagę na ten element i na przykład, jeśli skończymy przeglądanie stron internetowych i wiemy, że nie będziemy już korzystali z usług sieciowych, warto wszelkie wyłączyć, tak aby smartfon był odcięty od świata zewnętrznego. Warto również zrezygnować z synchronizacji danych i powiadomień push w aplikacjach typu Messenger czy Facebook App. Nowe powiadomienia można pobierać po uruchomieniu aplikacji, nie ma potrzeby aby dana aplikacja działała w tle i zużywała cenne zasoby.

Rozdzielczość ekranu i podświetlenie

We współczesnych smartfonach to 2 najbardziej obciążające rzeczy, które istotnie wpływają na czas pracy na baterii. Warto zoptymalizować zarówno rozdzielczość, jak i podświetlenie. W pierwszym Zmiana rozdzielczości ekranu w Androidzieprzypadku jeżeli smartfon pozwala na zmianę rozdzielczości warto wybrać tę niższą, która wprawdzie będzie pogarszała jakość wyświetlanych elementów (szczegółowość będzie mniejsza) to jednak pozwoli zaoszczędzić baterię, co więcej, jasność ekranu w smartfonach przeważnie jest ustawiana na automacie, niestety wartości poziomu podświetlenia są często zawyżone i pod kątem energetycznym nie są optymalne. Jeżeli jesteśmy w stanie poświęcić kilka chwil na każdorazowe przestawienie poziomu jasności w optymalny dla nas wariant, warto ręcznie sterować tą kwestią. Automat nigdy nie dobierze optymalnego rozwiązania, sami musimy zadbać o ten element.

Trzeba też zwrócić uwagę na kompozycje (skórkę), czy jest jasna, czy ciemna. Niepozorne ustawienie, a może przedłużyć czas pracy na baterii. Mianowicie ekrany OLED lub AMOLED mniej zużywają prądu, jeśli mają więcej czerni do wyświetlania. Ta kwestia nie dotyczy innego typu ekranów np. LCD. Ustawienie ciemniejszej kompozycji może wpłynąć pozytywnie na czas pracy, ale w każdym telefonie zysk może być różny, zależne jest to od wielu czynników, przekątnej ekranu, ustawionej rozdzielczości, jak również, a nawet przede wszystkim od oprogramowania zarządzającego energią w danym smartfonie. Różnice mogą być od 1-2% do nawet 5%. Wprawdzie nie jest to wiele, ale jak mówią kropla do kropli… warto w optymalizacji zużycia baterii uwzględnić każdą, nawet najmniejszą kwestię, w tym celu możesz zapoznać się z tym poradnikiem, który opisuje inne metody optymalizacji. Suma wszystkich zastosowanych metod pozwoli skuteczniej zmniejszyć zużycie baterii i przedłużyć czas pracy na jednym ładowaniu.