Smartfon z dobrym aparatem – część 1 wstęp

Czy ktoś obecnie wyobraża sobie życie codzienne bez telefonu komórkowego z aparatem? Coraz rzadziej używamy kompaktowych aparatów fotograficznych. Nawet profesjonaliści odchodzą od klasycznego sprzętu, gdyż fotografia smartfonowa stała się po prostu modna. Niektórzy wolą wydać więcej pieniędzy na smartfon z dobrym aparatem fotograficznym. Jest mniejszy niż zwykła cyfrówka, no i co jest jego największą zaletą – zawsze mamy go pod ręką. Przydaje się więc w wielu różnych sytuacjach.

W takim razie jak wybrać najlepszy model smartfona jeśli zależy nam na dobrym aparacie fotograficznym? Jest kilka kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że więcej megapikseli w aparacie smartfona wcale nie oznacza lepszej jakości zdjęć. Kiedyś istniało takie błędne przekonanie, natomiast obecnie wiemy już, że optymalna rozdzielczość głównego aparatu w smartfonie to 12-13 megapikseli. Większość wysokiej klasy smartfonów dostępnych na rynku ma wbudowany właśnie taki główny aparat.

Powinniśmy też zwrócić uwagę na stabilizację, która jest wbudowana w dany model smartfona. Jest to ważne ponieważ rzadko kiedy możemy nasz smartfon stabilnie podeprzeć, a odpowiednie akcesoria umożliwiające stabilne oparcie nie należą też do tanich. Dzięki stabilizacji natomiast wykonamy nieporuszone zdjęcia także bez statywu. Jest to szczególnie ważne podczas wykonywania zdjęć nocnych. Stabilizacja dzieli się na optyczną i cyfrową. Ta pierwsza jest wbudowana w większości smartfonów, natomiast cyfrowa jest istotna przy tworzeniu filmów – działa w trakcie ich nagrywania, dzięki niej obraz się nie trzęsie.

Ciężko robić dobre zdjęcia bez autofocusa. Autofocus jest prosty w użyciu – klikamy na ekran w miejscu, które ma znaleźć się na pierwszym planie jeśli chodzi o ostrość. Ważne jest to, aby smartfon szybko i sprawnie ustawiał ostrość. Istotna jest też dokładność.

Kolejna kwestia na którą warto zwrócić uwagę to jasność obiektywu. Moim zdaniem jest to dużo ważniejsze niż ilość megapikseli w aparacie. Im jaśniejszy obiektyw, tym większa szansa na zrobienie dobrego, jasnego zdjęcia. Szczególnie ważne jest to w ciemnej scenerii. Przy jasnym obiektywie jest też większa szansa na zrobienie zdjęcia z rozmytym tłem. Całkiem dobrym rozwiązaniem będzie obiektyw o parametrach f/1.7.

Dioda doświetlająca to alternatywne rozwiązanie dla starej dobrej lampy błyskowej. Dzięki takiej diodzie możemy zrobić jaśniejsze zdjęcia w dzień i w nocy. Warto zweryfikować przez zakupem, jakie dioda daje światło. Im jaśniej – tym lepiej. Niektóre telefony mają też podwójną diodę ze światłem o barwie ciepłej i chłodnej. Stosuje się je w celu uzyskania jak najbardziej naturalnego balansu bieli.

Coraz częściej w smartfonach stosuje się więcej niż jeden aparat. Zazwyczaj w nowych modelach mamy dwa aparaty z przodu smartfona i dwa z tyłu. Każdy z nich ma jakąś funkcję i spełnia określone zadanie. Może to być podwójny zoom optyczny, obiektyw szerokokątny, czy obiektyw monochromatyczny (czyli czarno-biały). To rozwiązanie ma swoje zalety ale uważam, że wcale nie jest ono koniecznością.

Więcej o wyborze dobrego aparatu fotograficznego napiszę w kolejnych odsłonach, tymczasem zapraszam do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami odnośnie idealnego aparatu fotograficznego w smartfonie. Który model smartfona Waszym zdaniem pod tym kątem jest najlepszy?